Принагідно хочеться нагадати, що згідно із Законом України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності”, фізичні особи-підприємці, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, з цього року поділятимуться на три групи. Перша — підприємці, які не мають найманої робочої сили і дохід яких за рік не перевищує 150 тис. гривень. Друга — підприємці, які мають до 10 найманих працінвиків і дохід яких не перевищує 1 млн. гривень на рік. Третя — підприємці, які мають не більше 20 найманих працівників і дохід не більше 3 млн. гривень на рік. До спрощенців також відносяться і юридичні особи, яких зараховано до четвертої групи. Граничний обсяг доходу за рік цієї категорії підприємців має становити до 5 млн. гривень, а кількість найманих працівників — до 50 осіб. Ставки єдиного податку становитимуть 3% з урахуванням ПДВ, або 5% — без ПДВ. Звітний період для платників податку першої групи є календарний рік, для всіх інших — календарний квартал. Згідно із нововведеннями, підприємці тепер мають матеріальну змогу похворіти чи піти у відпустку. Так, платники єдиного податку І та ІІ груп, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати єдиного податку впродовж 1 календарного місяця на рік на час відпустки, а також — на період хвороби, підтвердженою копією листка непрацездатності, якщо вона триває 30 і більше календарних днів. Закон зараз передбачає випадки, коли податок буде сплачуватися за підвищеними ставками у розмірі 15%, а також — коли свідоцтво платника єдиного податку може бути анульоване. Від нововведень у законодавстві виграють, насамперед, ті підприємці, які мали найману робочу силу, оскільки з нового року не передбачається сплата 50% від визначеної ставки єдиного податку за кожного найманого працівника.
Згідно із Законом, фіксовані ставки єдиного податку для фізичних осіб-підприємців, які належать до І та ІІ груп платників, встановлюють сільські, селищні та міські ради, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць, в рамках 1-10% для першої групи і 2-20% для другої групи платників. Це — регуляторний акт, що має пройти процедуру громадського обговорення. Та на жаль міська рада порушила закон і жодних обговорень з громадою міста не було. Більше того навіть на офіційному сайті міської ради, що знаходиться на хостингу Parkovka.ua, і у провладній газеті "Шепетівка" метою позачергової сесії було названо прийняття міської програми підтримки сім’ї до 2015 року, програми забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків на період 2012- 2015 років, а найважливіше питання скромно назвали "інші питання щодо встановлення місцевих податків і зборів". Влада вже не перший раз маніпулює поняттями та фразами, щоб приховати від громади міста незручні для неї питання. Цей факт не зупинив депутатів провладної більшості і вони проголосували за максимальні ставки єдиного податку для І групи платників. Зауважимо, що підприємці багатьох великих міст домоглися ставки єдиного податку на рівні близько 5% для першої категорії та близько 10% для другої категорії. Тобто виходить, що для прикладу підприємець Чернігова платитиме вдвічі менше податку ніж шепетівський підприємець, і це при тому, що ринок збуту та кількість клієнтів там значно перевищує рівень в нашому місті.
Безглуздим також виглядає ставка єдиного податку для підприємців, які займаються виробництвом. Попри те що цю галузь потрібно стимулювати в нашому місті, народні обранці встановили розмір ставки в рамках 10-20%. Таким чином нові виробництва свідомо витісняються за межі міста, дехто піде в тінь, а дехто буде вирішувати питання за допомогою хабарів, що в деякій мірі пояснює мету міської влади при прийнятті такого рішення.