Відповідно до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», на Хмельниччині створено 22 ОТГ. Згідно із розпорядженням Кабінету Міністрів України в області буде створено ще 22 громади (з них 6 – в ІІІ кв. 2016 року). З існуючих об’єднаних територіальних громад висловили бажання і створили в Хмельницькому районі, окрім районного, ще 1 центр первинної медико-санітарної допомоги в смт. Чорний Острів, який обслуговує 11 078 жителів. Обговорюється питання створення центру первинної медико-санітарної допомоги в смт. Меджибіж.
Нині в краї функціонує 20 ЦПМСД в районах, 1 Кам’янець-Подільський міський та 1 Чорноострівський селищний. Структурними підрозділами зазначених ЦПМСД є 208 лікарських амбулаторій, з них 143 сільських та 65 міських. У структурі сільських лікарських амбулаторій функціонує 897 ФАП/ФП.
20 липня Хмельницька міська рада ухвалила рішення про створення 2 міських центрів ПМСД. Крім того, у 2016-2017 роках мають бути організовані 13 відокремлених лікарських амбулаторій.
Згідно плану розвитку мережі амбулаторій – відокремлених структурних підрозділів у містах та селах планується до кінця 2016 року створити 24 лікарські амбулаторії, а в 2017 році – ще 19.
Наразі сільське населення обслуговують 158 амбулаторій, однак цього не достатньо. Адже для дотримання нормативу, запропонованого МОЗ України, необхідно відкрити ще 29 амбулаторій.
Допомогу міському населенню надають у 65 лікарських амбулаторіях. З них 32 функціонує в районних центрах, 15 в селищах міського типу та 18 відокремлених амбулаторій в містах Кам’янець–Подільському (12) та Хмельницькому (6). Однак і в містах цієї кількості недостатньо. Для дотримання нормативу необхідно відкрити в області ще 33 лікарські амбулаторії: по 3 в містах Полонному і Славуті, 2 – в Шепетівці та Старокостянтинові, по 1 – в Городку, Ізяславі та Летичеві. Найбільше необхідно відкрити амбулаторій в містах Хмельницькому та Кам’янці-Подільському.
За словами Лілії Демчук, начальника відділу моніторингу та розвитку охорони здоров’я Департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації, відповідно до рішення Колегії Міністерства охорони здоров’я України, з 1 січня 2017 року в нашій державі запрацюють госпітальні округи. Департамент охорони здоров’я розробив пропозиції щодо створення госпітальних округів з інтеграцією наявних медичних закладів та їх подальшою спеціалізацією. Таким чином, в краї планується створити 3 госпітальних округи – з центрами у містах Хмельницькому (центральний), Кам’янець-Подільському (південний) та Шепетівці (північний).
До складу Хмельницького округу ввійдуть місто Хмельницький, Волочиський, Теофіпольський, Красилівський, Старокостянтинівський, Старосинявський, Летичівський, Деражнянський, Хмельницький, Ярмолинецький райони.
До складу Кам’янець-Подільського округу ввійдуть місто Кам’янець-Подільський, Кам’янець-Подільський, Городоцький, Дунаєвецький, Віньковецький, Чемеровецький, Новоушицький райони.
До складу Шепетівського округу ввійдуть Шепетівський, Полонський, Ізяславський, Білогірський, Славутський райони, м.Нетішин.
До складу Хмельницького округу ввійде 10 лікарень вторинного рівня, до Кам’янець-Подільського – 7 лікарень, до Шепетівського також 7 лікарень.
Відстань до найбільш віддалених населених пунктів у Хмельницькому окрузі складе 121 км, у Кам’янець-Подільському – 106 км, а в Шепетівському окрузі – 96 км. Однак швидкість доїзду залежатиме від стану дорожнього покриття.
Надання екстреної медичної допомоги забезпечує обласний заклад як єдина система вже третій рік поспіль. У I півріччі цього року за екстреною медичною допомогою звернулись понад 145 тисяч осіб. Частка екстрених викликів становить 90 %. Бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги забезпечені лікарськими засобами та виробами медичного призначення в повному обсязі.
Показник своєчасності доїзду до хворого у місті 97,8% (у 2014 році – 94%) та 89,8% – у сільській місцевості (2014 рік – 87.7%). Однак стан автомобільних доріг не дозволяє повністю виконувати норматив.
За 6 місяців 2016 року спеціалісти обласного центру ЕМД та МК провели 20 процедур тромболітичної терапії та 650 дистанційних консультацій ЕКГ. Крім того, здійснено 560 виїздів лікарів-консультантів центру в ЛПЗ області, де проведено 666 консультацій, прооперовано 61 хворого та транспортовано 29 хворих в обласні заклади.
Розділ
Медицина та здоров'я
Шепетівка стане центром госпітального округу
В області триває модернізація первинної медичної допомоги, яка спрямована на чітке відмежування первинного рівня надання допомоги від вторинного, розширення мережі відокремлених лікарських амбулаторій, розвиток сімейної медицини.