Результати відомчого контролю води питної із громадських колодязів міста Шепетівка на початку червня поточного року показали, що із 63 досліджених проб води в 46 пробах є відхилення від нормативних показників ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до питної води, призначеної для споживання людиною», в тому числі 31 проба не відповідає по фізико-хімічних показниках – вміст нітратів перевищує нормативні показники.
Заборонено використовувати воду з криниць, у яких вміст нітратів перевищує 50 мг/л. А це вода із 31 колодязя, забруднена нітратами, надзвичайно небезпечна для дитячого організму, а особливо для дітей перших двох років життя та вагітних жінок. Ризик водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей пов’язаний, насамперед, із недосконалістю ферментних систем організму, біохімічних процесів, що відбуваються в ньому. При тривалому вживанні забрудненої нітратами води та овочів розвивається хронічна нітратна інтоксикація.
Відповідно до вимого Законів України «Про питну воду та питне водопостачання», «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», Державних санітарних правил і норм 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до питної води, призначеної для споживання людиною» відповідність за якість питної води та стан централізованого та децентралізованого водопостачання в населених пунктах покладено на органи місцевого самоврядування та на власників колодязів, свердловин.
Чутливими до нітратів є також особи похилого віку, хворі на анемію, дихальну та серцево-судинну системи. Рівень метгемоглобіну вище 50% може бути смертельним. У менших концентраціях це проявлятиметься млявістю, втомлюваністю, розвитком вегето-судинної дистонії, серцево-судинних порушень, зниженням працездатності, ціанозом, а у дітей, крім цього, порушенням фізичного розвитку, зниженням уваги та концентрації під час навчання.
Нітрати – це солі азотної кислоти. Вони потрапляють у воду із побутовими та сільськогосподарськими стоками (з грядок, які обробляються добривами, тваринницьких та птахоферм, вигрібних ям та дворових вбиралень тощо). Найбільша концентрація нітратів спостерігається у поверхневих джерелах, ґрунтових водах та колодязях.
Якщо ви вживаєте воду з колодязя – перевірте її на рівень нітратів. Це можна зробити в багатьох акредитованих лабораторіях.
Дуже важливим є розташування і обладнання джерела водопостачання, колодязя (вище по рельєфу та на достатній відстані від джерел забруднення (надвірна вбиральня, вигрібна яма, сараї, сільськогосподарські угіддя, на яких застосовуються органічні та азотні добрива), наявність герметичного відмощення, кришки, регулярність чистки тощо). Зазвичай, чим глибшим є рівень джерела води – тим вона чистіша.
Також, важливо знати, що нітрати – це термостійкі сполуки, тобто вони не знищуються при кип’ятінні. Крім того, концентрація нітратів у воді зростає з часом за рахунок активності нітрифікуючих бактерій, тому вживайте питну воду свіжою, а відкриті пляшки зберігайте у холоді.