Розділ Культура

У шепетівському Музеї Пропаганди відкрили виставку робіт військових ветеранів

В рамках підтримки ветеранів та їх сімей, з метою допомоги в соціалізації та психологічній реабілітації, в шепетівському Музеї Пропаганди відбулося відкриття виставки робіт Будинку ветерана “Бандерівський Схрон”.

Історію створення та функціонування унікального (за форматом роботи з ветеранами) для України закладу, відвідувачі мали змогу почути із перших уст, адже на відкритті були присутні Ігор та Наталя Чернецькі - засновники Будинку ветерана “Бандерівський Схрон”. Під час зустрічі вони розповіли і про виникнення ідеї адаптувати методи арт-терапії для соціальної та психологічної адаптації ветеранів, що повернулися з війни.

Соціальна адаптація ветеранів війни на Сході України - це один з найважливіших напрямів діяльності громади на сьогоднішній день. На жаль, дуже часто ветерани після поверення з війни відчувають складнощі з адаптацією у мирному житті. На державному рівні ще немає налагоджених конкретих механізмів вирішення питань саме психологічно та соціальної реабілітації учасників бойових дій. Це завдання лягає на плечі небайдужих людей, зазвичай таких самих ветеранів або волонтерів. Одним із таких людей є пан Ігор та пані Наталія Чернецькі. Вони є засновниками Будинку ветерана “Бандерівський Схрон” та арт-майстерні при ньому.

В день відкриття відбувся також воркшоп із розпису іграшки для дітей, зокрема вихованців Клубу національно-патріотичного виховання молоді "23". Воркшоп розпочався із коротенької довідки про історію та символіку української народної іграшки, специфіку використання кольорів та орнаментів, значення цієї роботи у ході соціальної реабілітації.

Також було сказано про суть та особливості свята Покрови для українського народу, зокрема як день вдячності всім захисникам України - від часів козацтва, створення УПА до нинішніх бійців, що захищають Україну на Сході. Майстриня також звернула увагу на специфіку роботи з акриловими фарбами, після чого розпочалася робота над створенням власної іграшки кожним із учасників МК. Цей процес виявився настільки захоплюючим, що до нього долучилися і самі батьки.

Також учасники презентації продегустували та високо оцінили каву, виготовлену руками ветеранів. Враховуючи теплий прийом і задоволення від спілкування, ми сподіваємося і надалі тісно співпрацювати із Будинком ветерана “Бандерівський Схрон”. Адже в єдності наша сила, тож разом - до перемоги!

Важливо знати

Війна та її наслідки. Дуже часто нам здається, що травми, яких вона завдає, суто фізичні або матеріальні - поранення, хвороби, руйнування. Насправді це не так. Війна має також суттєвий деструктивний вплив на психіку військових, однаково на рядових чи офіцерів, кадрових військових ЗСУ чи добровольців, волонтерів, медиків. Саме тому, коли ветерани повертаються додому, в мирне життя, їм буває важко пристосуватися до цих нових умов, потрібен час і місце для т.зв. “переключення”. Питання соціальної та психологічної адаптації ветеранів в Україні стоїть не менш гостро, ніж їх фізична реабілітація чи лікування. Однак, на державному рівні вирішення цих питань ще не налагоджено і лягає на плечі тих самих ветеранів та волонтерів, які створюють громадські місця різних форматів і напрямів (мистецтво, соціальне підприємництво, робота з тваринами-реабілітологами), заклади, для відпочинку та психологічної реабілітації. На сьогодні такі осередки існують по всій Україні, однак Будинок ветерана “Бандерівський Схрон”є унікальним із кількох причин. По-перше, це по-суті єдине місце цілодобового проживання для ветеранів у кризових ситуаціях. По-друге, проживання тут супроводжується навчанням, роботою з психологами, опануванням нових знань та навичок, які полегшать ветерану пошук свого місця у мирному житті, нададуть йому впевненості в своїх силах та позбавлять відчуття самотності та покинутості, що частос упроводжує людей, що повертаються з війни. По-третє, в Будинку ветерана він має можливість поспілкуватися із людьми, які мають ті ж проблеми, побратимами, які розуміють його без зайвих пояснень та незручних питань чи ситуацій. Часто тут спрацьовує психологічний принцип “Допомагаючи іншому - допомагаю собі”.

Основними напрямами роботи із соціальної адаптації та реабілітації є використання адаптованого закордонного досвіду арт-терапії, що працює як міні-медитації та сприяє концентрації уваги і зосередженості, реалізує творчий потенціал ветеранів, а також розвиває дрібну моторику рук. Таким зокрема є виробництво дерев’яних іграшок. На сьогодні розроблено кілька серій іграшок: “Свійські тварини”, “Лісові звірі”, “Пташки” та навіть “Динозаври”, “Великодні писанки”. Іграшки виготовляються як поштучно, так і композиціями (“Вовча родина”, “Котяча родина”, “Український Вертеп”). Окрім того, майстри працюють і над виготовленням оригінальних тематичних підсвічників , що складаються з двох половинок, утворюючи серце (“Закохані”). Також у планах є виготовлення настільних ламп та ламп для дитячих кімнат.

Другим напрямом роботи Будинку ветерана є створення унікальних купажів кави. Обсмажування, помол та компонування різних видів кави сприяє зняттю психологічної напруги, також працює як міні-медитація (нетривалі ритмічні монотонні дії), підсилює відчуття власної значущості та відповідальності за результат. Також віносно швидкі та наочні позитивні результати виконаної роботи, їх висока оцінка та затребуваність сприяють зміцненню у ветеранів віри в себе та власні сили. Як було зазначено вище, організація і утримання Будинку ветерана є суто благодійницьким, жодних державних стабільних виплат він не має. Тому придбавши вироби майстрів-схронівців, ви суттєво підтримаєте ї та дасте можливість далі працювати у критично необхідному напрямі соціальної адаптації та психологічної реабілітації ветеранів війни на Сході України.

Ми покладаємося на них із самого початкку війни, ми довірили їм свої життя, захист нашої Батьківщини і вони не підвели нас жодного разу. Тепер вони покладаються на нас. Нашу підтримку, розуміння та допомогу. Постараймося не підвести їх.

За матеріалами Музею пропаганди

Останнє редагування 12 жовтня 2020

Відео

Коментарі (0)

Коментарі відсутні

Залиште ваш коментар

  1. Можете коментувати як гість, але ліпше Зареєструйтесь або авторизуйтесь
Вложения (0 / 6)
Поделиться вашим местоположением