Розділ Культура

Відбулася прем'єра фільму про боротьбу ОУН-УПА на Шепетівщині

Напередодні Дня Соборності України у міському кінотеатрі імені Т. Г. Шевченка Хмельницький обласний літературний музей презентував короткометражний художній фільм «Коли співають мертві». Це художня стрічка про ОУН та УПА 1950-их років на Шепетівщині.

Стрічка, яка створена колективом Хмельницького обласного літературного музею, відтворює одну зі сторінок боротьби ОУН-УПА на Хмельниччині.

Сценаристом та режисером-постановником є автор попереднього документального фільму «Провідник «Волох», директор обласного літературного музею Василь Горбатюк.

Оператор зйомок і монтажу – Анатолій Заянчуковський, композитор – Іван Пустовий, продюсер – Ігор Хитрюк. Ідея створення фільму належить доктору наук з державного управління, професору Віталію Олуйку.

На відміну від попереднього документального фільму з ігровими сценами про провідника «Волоха», ця робота повністю ігрова. Окрім самодіяльних акторів – працівників музею, вчителів, учнів та мешканців сіл Дідківці та Пашківці, в ній були задіяні актори Хмельницького обласного музично-драматичного театру імені Михайла Старицького. Значна частина епізодів знята в садибі мешканців села Пашківці Лісовогринівецької територіальної громади Тетяни та Миколи Борейчуків.

Відзнято картину було літом минулого року, ще чотири місяці було потрібно для здійснення монтажу, озвучення та музичного оформлення фільму.

Перед прем’єрним показом фільму зі вступним словом до глядачів звернувся автор картини Василь Горбатюк. Від імені авторського колективу фільму він щиро подякував усім, хто долучився до матеріальної та організаційної підтримки створення картини.

За його словами, у фільмі йдеться про події, що відбулись у Шепетівському районі. Їх у своїй книзі описав Віталій Олуйко.

"Він дав мені витяг з книги, це було півтори сторінки. Коли я прочитав цю історію, вона мене дуже зацікавила. І настільки, що я побачив це у вигляді ігрового фільму", — пригадав Василь Горбатюк.

Створити короткометражку допомогли професійні актори Хмельницького обласного академічного музично-драматичного театру імені Михайла Старицького.

"Вони значною мірою підняли рівень нашої стрічки. А також допомогли самим орієнтуватись, як грати, як будувати мізансцени. Першу зйомку ми зробили у селі Дідківці. Це там, де якраз відбувалися ці події. А потім перенесли зйомки у село Пашківці", — пояснив режисер.

Одного із головних героїв, провідника повстанців Левка, втілив актор театру Олександр Віт. Розповів, у такій стрічці брав участь вперше.

"Це був цікавий для мене досвід. Зйомки відбувались на наших теренах. В кіно потрібно працювати досить компресійно. Тому що немає часу показати, які були передумови, що було далі", — зазначив актор.

У зйомках фільму взяли участь й непрофесійні актори. Юна Крушинська працює старшою науковою співробітницею обласного літературного музею. У стрічці вона виконала роль Оксани — зв’язкової та сестри одного із повстанців.

"Це насправді невелика роль. Але мені дуже приємно, що долучилась до цього проєкту. Дуже важливо було підібрати одяг, щоб він відповідав тому часу. З колегами довелося щось просити в знайомих, щось пошукати на горищах в бабусь. Ми максимально відповідально до цього підійшли", — пригадала Юна Крушинська.

Оператор Анатолій Заянчуковський розповів, вперше працював над зйомками ігрового фільму.

"В плані зйомки звичайно були свої моменти, з якими не стикався раніше. Але це певний досвід. У нас був дуже обмежений час. Знімали по кілька годин на місяць. Склались так обставини, що знімали небагато", — пояснив оператор.

Останнє редагування 26 січня 2025, 16:30

Відео

Коментувати...
Увійти за допомогою ( Зареєструватися? )
або опублікувати як гість
Завантаження коментаря... Коментар буде оновлено через 00:00.

Будьте першим, хто залишить коментар.

0
репостів
0
репостів