Розділ Культура

На Шепетівщині зафіксували краєзнавчий рекорд

Автор 26 січня 2025, 15:23

22 січня 2025 року у селі Лепесівка Ямпільської територіальної громади Шепетівського району Хмельницької області було зафіксовано рекорд України. Рекорд встановлено в категорії «Вперше» як Найбільша кількість урочищ серед населених пунктів України.

Дослідження було передано експертам «Книги світових рекордів», які зафіксували:

  • Найбільша кількість урочищ серед населених пунктів України.
  • Кількість урочищ: 84.
  • Місце рекорду: село Лепесівка Ямпільської ТГ Шепетівського району Хмельницької області.
  • Дата встановлення рекорду: 22 січня 2025 року.

Представником «Книги світових рекордів» у Хмельницькій області Аліною Скомороховою урочисто дипломами про встановлення рекорду нагороджені: Віталій Олуйко, Ямпільська громада та Хмельницький обласний краєзнавчий музей.

Особливість села Лепесівки в тому, що ця місцевість зберегла рідкісну краєзнавчу спадщину: кожне урочище має власну назву, легенди та історії, які передаються з покоління в покоління.  

Рекорд було зафіксовано  експертами Книги світових рекордів після ретельного вивчення наданих матеріалів. Привітала рекордсменів представниця Книги світових рекордів у Хмельницькій області Аліна Скоморохова. Вона зауважила, що це перший подібний рекорд у категорії краєзнавства, який  підкреслює унікальність Хмельниччини та її значущість у популяризації української культурної спадщини.  

Село Лепесівка – одне з найдавніших поселень на теренах Хмельницької області. Воно засноване у другому столітті місцевими словʼянськими та германськими племенами. Свого часу Лепесівка була великим торгово-ремісничим центром Волині.

В результаті пересування різних народів в Північному Причорномор'ї тут склалась Черняхівська культура, яка охопила територію від Дінця до Дунаю.

Під час археологічних розкопок у селі виявили жертовник із ритуальними чашами, на яких зображені календарі, що є найдавнішими в Україні. 

Також одна із відомих тут знахідок — ваза біконічна, на високому кільцевому піддоні, з бордюром з трикутників під широким плоским коміром — вінчиком. На ручки одягнуті керамічні кільця. Виготовлено вазу на гончарном крузі. Ваза покрита сірим лоском.

Пролощеними лініями нанесено і орнамент на вінчик, який розпадається на 12 зон. Можливо, це зображення — записи древнього календаря. Ваза склеєна реставраторами із черепків, які були вмуровані в вогнище древнього святилища.

Поселення Лепесівка – археологічна памʼятка, яку визнано еталонною памʼяткою Вельбарської культури в Україні. 

Останнє редагування 26 січня 2025, 15:52
Коментувати...
Увійти за допомогою ( Зареєструватися? )
або опублікувати як гість
Завантаження коментаря... Коментар буде оновлено через 00:00.

Будьте першим, хто залишить коментар.

0
репостів
0
репостів