За словами політика, рішення не передавати Україні обладнання нібито підтримали всі партнери по уряду.
Зафіров зазначив, що Болгарії необхідно розвивати атомну енергетику, особливо враховуючи зростання цін на електроенергію у світі.
За його словами, пройшли переговори з партнерами по Раді спільного управління, а також з лідером ГЕРБ Бойко Борисовим щодо долі двох реакторів для АЕС "Белене".
Таке рішення ставить під сумнів реалізацію ще одного ключового для болгарського енергетичного сектору проєкту – будівництва двох нових блоків Хмельницької АЕС.
Після того, як наприкінці 2025 року Козлодуйська АЕС офіційно підписала контракт з американським консорціумом Westinghouse та південнокорейською компанією Hyundai Engineering & Construction на будівництво блоків №7 та №8.
В контракті є фіксована ціна для кожного з учасників і вартість, яка базується на кількості робочих годин і вкладеного часу. Крім того, для реалізації проєкту мав бути використаний продаж Україні обладнання з АЕС «Белене».
Міністерство енергетики України досі не отримало офіційну позицію уряду Болгарії щодо питання про продаж корпусів двох реакторів ВВЕР-1000, які мали бути змонтовані на енергоблоках ХАЕС-3,4. Про це повідомила пресслужба Міненерго.
"Міністерство не отримувало офіційної позиції уряду Болгарії щодо цього питання. Відповідно, будь-які коментарі є передчасними", – зазначили Енергореформі в пресслужбі в середу зранку.
Водночас там заявили про зацікавіленіть України в придбанні обладнання для добудови двох енергоблоків ХАЕС, відповідно до рішення Верховної Ради.
У пресслужбі також наголосили, що добудова Хмельницької АЕС є важливим проєктом для енергетичної безпеки країни.
Як готували будівництво енергоблоків на Хмельницькій АЕС
У січні 2024 року міністр енергетики Герман Галущенко говорив, що Україна розраховує розпочати будівництво чотирьох нових атомних енергетичних блоків на Хмельницькій АЕС цього літа чи восени.
Кабінет Міністрів 3 квітня зареєстрував у Верховній Раді проєкт Закону «Про розміщення, проєктування та будівництво енергоблоків №3 та №4 Хмельницької атомної електричної станції».
Два енергоблоки працюватимуть на обладнанні російського виробництва ВВЕР-1000, які стоять і на перших двох блоках ХАЕС.
15 квітня «Енергоатом» розпочав проєкт зі зведення енергоблоків ХАЕС-5 та ХАЕС-6 за американською технологією АР1000 Westinghouse.
28 жовтня на ХАЕС доставили четвертий дизель-генератор, який буде забезпечувати подачу електроенергії у разі втрати основного живлення четвертого енергоблока.
У грудні українські екологічні організації звернулися до Верховної Ради та президента з проханням призупинити розгляд законопроєкту №11146, який передбачає добудову третього та четвертого енергоблоків Хмельницької АЕС.
10 січня Галущенко під час години запитань до уряду у ВР назвав посла Євросоюзу в Україні Катаріну Матернову «клерком середнього звєна». Такий вислів він вжив говорячи про проєкт закону про добудову енергоблоків Хмельницької АЕС коштом західних донорів.
Водночас у лютому 2025-го Володимир Зеленський закликав нардепів підтримати законопроєкт №11146.
10 лютого комітет антикорупційної політики Верховної Ради визнав законопроєкт №11146, який передбачає побудову двох енергоблоків Хмельницької АЕС, таким, що містить корупційні ризики.
11 лютого ВР схвалила законопроєкт №11392, який надає «Енергоатому» дозвіл на придбання двох атомних реакторів у Болгарії для добудови енергоблоків Хмельницької АЕС.
13 березня Зеленський підписав законопроєкт №11392 про купівлю російських атомних реакторів у Болгарії для блоків №3,4 Хмельницької АЕС.
25 березня державний Sense Bank та «НАЕК «Енергоатом» підписали Меморандум про співробітництво задля нарощення в Україні атомних потужностей, зокрема добудови блоків Хмельницької АЕС.