Лісівники ловлять момент, адже нинішні погодні умови ідеальні для такої роботи: шишка щільно закрита та суха, що безпосередньо впливає на якість насіння. Це повністю ручна робота, яка потребує уважності, терпіння та точності.
Найбільший обсяг заготовили лісівники Хмельниччини – 9700 тонн шишок сосни та модрини. Основний збір проходить на півночі області, де переважають хвойні ліси. Зокрема у Шепетівському надлісництві заготовили 4700 тонн, та ще 5000 тонн у Ізяславському надлісництві.
Щоб отримати крихітне насіння, шишки проходять кілька етапів переробки. Спочатку їх ретельно висушують, поступово збільшуючи температуру. Коли луски розкрилися, шишки потрапляють у спеціальний барабан, де відбувається витрушування насіння. Після цього крихітні насінини очищають від крила та очищають від інших дрібних домішок. Далі воно проходить обов’язкову перевірку якості.
Відібране насіння зберігають у холодильних камерах, а вже навесні його висіватимуть у лісових розсадниках.
Збір шишки – складний, але необхідний процес. Якісно заготовлене насіння має високу схожість, а отже, дає змогу ефективно відновлювати ліси України.
Філія "Подільський лісовий офіс"