Розділ Бізнес

На Шепетівщині садять ліси європейські інноваційні машини

Автор 12 листопада 2022, 17:34

Ізяславський та Шепетівський лісгоспи запустили в дію фінські машини PM160 для висаджування сіянців із закритою кореневою системою. Такі технології перші в Україні. До прикладу, в Латвії працює лише один такий механізм, а в нашій області уже два.

Процес посадки – повністю автоматичний. Машина самостійно робить лунку в ґрунті, регулює глибину ямки, поміщає сіянець, підживлює його мікро- та макроелементами для покращення енергії росту. Далі агрегат прикопує саджанець з обох сторін та обробляє репелентами – спеціальними речовинами, які відлякують комах, гризунів та тварин, що можуть пошкодити молоді насадження..

Система працює за допомогою мобільного обладнанні з підключенням Bluetooth. Оператор вносить в базу площу ділянки, її контури та встановлює GPS координати. Далі ж задає схему посадки і система автоматично її виконує.

Установка садить сіянці з механічною та рівномірною точністю. Процес в режимі онлайн можна відслідкувати на центральному сервері. Таке програмне забезпечення дає можливість створити цифровий двійник лісу.

Серед переваг – полегшення праці людей, економія часу та ресурсу, адже тепер не потрібно здійснювати попередню підготовку ґрунту для висадки сіянців, цей процес виконує сама машина.

Швидкість висадки є конкурентоспроможною порівняно з традиційними методами, що дає економічний ефект. Направляюча система дозволяє проводити посадку навіть вночі. І що важливо, центр природничих досліджень у Фінляндії (LUKE) дослідив: сіянці, посаджені машиною, виживають краще, ніж посаджені вручну.

Загалом за 5 років лісівники Хмельниччини повністю переклали ручну працю на “плечі” машин та механізували усі процеси вирощування, створювання та заготівлі лісу.

Перший крок народження лісу відбувається в Хмельницькому лісовому селекційно-насіннєвому комплексі з вирощування сіянців із закритою кореневою системою. Розміщений він в Ізяславському лісгоспі. Саме там працює сучасна лінія з переробки шишок. 

Далі насіння прямує до італійської лінії точного висіву фірми Urbinati. Простими словами – до місця, де вирощують сіянці. Там можуть висівати до 130 тисяч посадкових місць за зміну. А проектна потужність дозволяє отримувати понад 4 мільйони сіянців на рік.

Автоматично тепер і садять ліс. А також завдяки сучасним механізмам доглядають за культурами, що є важливою складовою здорового та високопродуктивного лісу. Лісівники разом із заводом «Красилівагромаш» спроектували і виготовили подрібнювач Kansas-170, що працює на базі трактора. Агрегат в 10 разів продуктивніший, ніж при застосуванні кущоріза і в 3-4 рази здешевлює вартість виконаних робіт.

Ефективно та з максимальним економічним ефектом відбувається заготівля деревини за допомогою природоощадних машин – харвестера та форвардера. Харвестер виконує весь комплекс лісозаготівельних робіт: від звалювання, обрізки сучків, розкряжування – і аж до пакетування деревини. Форвардер збирає, навантажує та доставляє сортименти від місця заготівлі до проміжного складу. Така робота в тандемі пришвидшує виконання завдань в десятки разів, полегшує працю, машини зменшують логістичні витрати, а також підвищується продуктивність праці, яка напряму впливає на собівартість продукції.

Запровадження світових технологій це:

  • Полегшення роботи наших працівників, їхня безпека і гідна заробітна плата;
  • Висока продуктивність праці, яка дає економічний ефект, знижує витрати і збільшує дохід. А отже це наповнення бюджетів усіх рівнів;
  • А головне – це інвестиції в розвиток не лише лісового господарства, але й сучасної європейської України.

Пресслужба Хмельницького ОУЛМГ

0
репостів
0
репостів