Розділ Бізнес

Шепетівський водоканал просить більше 7 млн грн з міського бюджету

Автор 07 жовтня 2022, 14:31

Шепетівське комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства повідомило про намір зміни тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення у 2023 році. Відповідну заяву підприємство подало до Шепетівського виконавчого комітету з розрахунковими матеріалами.

Згідно розрахунків разом за водопостачання та водовідвенення шепетівчани мають платити 58 грн 97 коп за спожитий 1 куб.м. Це на 19,34 % більше ніж діючий тариф 49 грн 41 коп за спожитий 1 куб.м. 

У відповідності до постанови КМУ № 502 від 29.04.2022 року “Деякі питання регулювання діяльності у сфері комунальних послуг у зв”язку із введенням в Україні воєнного стану" рекомендовано органам, уповноваженим встановлювати тарифи, не підвищувати тарифи на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення для населення та застосувати їх до споживача на рівні тарифів, що застосовувалися станом на 24 лютого 2022 року.

Шепетівське комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства просить розглянути питання, щодо відшкодування різниці в тарифах по централізованому водопостачанню та централізованому водовідведенню, яка становитиме - 7431.98 тис.грн на 2023 рік з міського бюджету.

Обгрунтування необхідності встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення.

У відповідності до постанови КМУ 869 від 01 червня 2011 року ( в редакції постанови КМУ від 03 квітня 2019 року № 291, постанови КМУ № 467 від 10 червня 2020 року), та прийнятого Бюджету України на 2022 рік, було проведено розрахунки тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення з метою забезпечення відшкодування всіх економічно обгрунтованих витрат.

За базу розрахунків тарифів прийнята фактична собівартість надання послуг, (базовий період - 2021 рік) , яка скорегована з врахуванням змін у ціновій ситуації на ринку електричної енергії, палива, оплати праці,податків та зборів, які мають постійний характер та не залежать від господарської діяльності підприємства.

При формуванні тарифів використано:

  • річний план ліцензованої діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення на -2023 рік;
  • державні і галузеві нормативи витрат ресурсів;
  • техніко- економічні розрахунки;
  • фактичні витрати за період з 01.01.2021 по 31.12.2021 рік.

Повна планова собівартість послуг

Прямі матеріальні витрати

Сировина і матеріали

  • основну частину матеріальних витрат на виробництво послуг з централізованого водопостачання та водовідведення складають витрати на придбання реагентів ( солі, цеоліту). Питомі норми використання реагентів встановлені виходячи з вимог СНІП 2.04.02.-84 «Водопостачання. Зовнішні мережі та споруди», на основі технологічного регламенту роботи водопровідно насосних станцій, очисних споруд та фактичних витрат за попередні роки. Інші матеріали:
  • матеріали необхідні для ефективної роботи виробництва прийняті відповідно до фактичних витрат за 2021рік. х

Паливно-енергетичні ресурси:

  • витрати електроенергії розраховані з урахуванням затверджених норм споживання електроенергії, відповідно до загальновиробничих норм витрат палива, теплової та електричної енергії по ШКПВКГ на 2022 рік, погоджених управлінням ЖКГ Хмельницької облдержадміністрації.

Прямі матеріальні витрати на оплату праці.

Відповідно до Колективного договору підприємства, мінімальна тарифна ставка робітника першого розряду встановлена в розмірі 160 відсотків розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та Закону України « Про державний бюджет на 2022рік» з 1 жовтня 2022 року розмір мінімальної заробітної плати становить 6700,00 гри. та збільшенням прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01.12.2022р.-2684,00грн., на місяць.

У діючому тарифі фонд оплати праці розрахований, виходячи із законодавчо встановленого прожиткового мінімуму для працездатних осіб та мінімальної заробітної плати на 2022 рік.

Середній прожитковий мінімум на 2022рік становив 2547,50 грн в діючому тарифі проти грудня 2684,00 грн в плановому. Ріст статті “Заробітна плата” і нарахування на зарплату складає 5.36%.

Витрати з основної заробітної плати виробничого персоналу, діяльність якого безпосередньо пов»язана з технологічним процессом виробництва і надання послуг централізованого
водопостачання та водовідводення, визначена виходячи з чисельності персоналу за штатним розписом, установленим на підприємстві тарифних ставок ( окладів).

Витрати додаткової заробітної плати виробничого персоналу, визначені виходячи з розміру встановлених доплат, надбавок, гарантйних і компенсаційних виплат згідно із законодавством, пов»язаних з виконанням виробничих завдань і функцій, оплатою невідпрацьованого часу.

Фонд оплати праці з нарахуванням на зарплату в структурі тарифу займає найбільшу питому вагу- 52,3 % і має суттєвий вплив на собівартість послуг.

Наше підприємство відноситься до безперервно діючих підприємств, яке цілодобово надає послуги з водопостачання та водовідведення. А тому на дільницях підприємства працівники працюють цілодобово незважаючи на обсяги наданих послуг.

.Витрати на заробітну плату з відрахуванням до фондів та електроенергію складають в собівартості послуг з водопостачання - 76,76 % та водовідведення - 78,46 %.

Інші прямі витрати.

До цих витрат, згідно затвердженого порядку відносяться:

  • відрахування на соціальні заходи розраховані виходячи з встановлених законодавством розмірів відрахувань;
  • амортизація основних виробничих фондів;
  • витрати на охорону праці та техніку безпеки визначені у відповідності з вимогами ст.19 Закону України «Про охорону праці».

Загальновиробничі витрати

До цих витрат, згідно затвердженого порядку відноситься:

  • витрати з оплати праці на управління виробництвом;
  • відрахування на соціальні заходи розраховані виходячи з встановлених законодавством розмірів відрахувань;
  • амортизація виробничих фондів;
  • витрати на утримання, експлуатацію і ремонт обладнання та автотранспортної техніки;
  • витрату паливо-мастильних матеріалів для роботи автотранспорту;

Витрати паливно-мастильних матеріалів розраховані відповідно до наказу Міністерства транспорту України від 10.ОД.1998 року № 43 (із змінами і доповненнями, останні з яких унесено наказом Міністерства інфраструктури України від 24.01.2012 року № 36 «Про затвердження Норм витрат палива і мастильних матеріалів на автомобільному транспорті» з урахуванням фактичних витрат за 2021 рік по цінах липня 2022 року.

  • витрати на охорону праці та техніку безпеки визначені у відповідності з вимогами ст.19 Закону України «Про охорону праці» загальновиробничого персоналу;
  • витрати на зв»язок;
  • витрати на оплату службових відряджень:
  • витрати на охорону об»єктів, послуги стороніх організацій;
  • інші загальновиробничі витрати ( з урахуванням податків та зборів).

Адміністративні витрати

До цих витрат, згідно затвердженого порядку відноситься:

  • витрати з оплати праці аппарату управління, зайнятого обслуговуванням адміністративної інфраструктури;
  • відрахування на соціальні заходи розраховані виходячи з встановлених законодавством розмірів відрахувань;
  • витрати на оплату службових відряджень:
  • витрати на утримання, експлуатацію та ремонт автотранспорту;
  • амортизація основних фондів;
  • витрати, об»єктивне нормування яких не можливе, заплановані з урахуванням фактичних витрат за період 2021 року.

Витрати на збут

До цих витрат, згідно затвердженого порядку відноситься:

  • витрати,з оплати праці персоналу, безпосередньо пов»язаного зі збутом централізованого водопостачання та водовідведення споживачам;
  • відрахування на соціальні заходи розраховані виходячи з встановлених законодавством розмірів відрахувань;
  • витрати на оплату службових відряджень;
  • витрати на обслуговування оргтехніки (заправка картриджів), витрати на канцелярські товари для виготовлення розрахункових документів.

Розрахунковий прибуток

Відповідно до постанови КМУ N5 613 від 16.06.2021 року у ‘-Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення" враховані обігові кошти за рахунок планового прибутку в розмірі 4 % від повної планової собівартості.

Ці кошти спрямовуються підприємством на фінансування витрат, пов"язаних з наданням послуг та визначених структурою тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, у разі, коли такі витрати не відшкодовуються діючими тарифами.

Фактична повна собівартість послуг за 2021 рік з централізованого водопостачання становила 20,35 грн.за куб.м, проти 17,44 грн за куб.м 2020 року ( ріст на 16,68%), з централізованого водовідведення — 19,12 грн проти 16,00 грн за м.куб.( ріст на 19,5%).

Рівень відшкодування витрат при діючих тарифах за 2021 рік становить по централізованому водопостачанню- 87j51%, по водовідведенню- 90,05%.

Від надання послуг по централізованому водопостачанню та водовідведенню за 2021 рік підприємство понесло збитки на суму 558,5 тис.грн, в тому числі по водопостачанню- 451,5 тис.грн, по водовідведенню- 1070 тис.грн.

Реалізація послуг у плановому періоді, проти реалізації в діючих тарифах, зменшилась за надані послуги в натуральному виразі по водопостачанню на - 0,1 Ютис.мЗ, по водовідведенню збільшилась на — 0,616тис.мЗ.

Питома вага по категоріях споживачів складає:

  • по водопостачанню: населення-84,0%, бюджетні установи - 8,4%, інші споживачі - 7,6%;
  • по водовідведенню: населенпя-56,1%, бюджетні установи - 8,8%, інші споживачі - 6,3%, -Субєкт господарювання у сфері централізованого водовідведення- 28,8%.

Згідно поданих розрахунків плановий тариф становитиме:

  • на централізоване водопостачання -30,23 за 1 м. куб.;
  • на централізоване водовідведення - 28,74 за 1 м. куб.
  • Субєкту господарювання у сфері централізованого водовідведення- 25,06 за 1 м. куб.

Структура планових тарифів додається.

Порівняльний аналіз діючих тарифів з плановими на 1 куб.м. централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, грн.

ПОСЛУГИ

Діючий тариф

Плановий тариф

Збільшення, грн; %

Централізоване водопостачання

24,52

30,23

5,71 - 23,28 %

Централізоване водовідведення

24,89

28,74

3,85 - 15,46%

Разом

49,41

58,97

9,56 - 19,34 %

Суб'єкту господарювання у сфері централізованого водовідведення

22,77

25,06

2,29 - 10,05 %

Таким чином, приведення тарифів централізованого водопостачання та водовідведення до економічно обґрунтованого рівня є необхідним заходом для належного функціонування підприємства та забезпечення споживачів питною водою.

До складу тарифів на послуги підприємства не включались витрати, що не мають відношення до їх надання: суми безнадійної дебіторської заборгованості і відрахувань до резерву сумнівних боргів, визначені штрафи, пені.

Загальновиробничі норми питомих витрат палива, теплової та електричної енергії на 2022 рік погоджені управлінням ЖКГ Хмельницької облдержадміністрації.

Поточні індивідуальні технологічні нормативи використання питної води затверджені рішенням виконавчого комітету Шепетівської міської ради № 143-від 19 червня 2020 року.

Діючі на сьогоднішній день тарифи не дозволяють ШК ПВКГ дотримуватись вимог Галузевих угод та Інших законодавчих актів у сфері оплати праці, вчасно розраховуватись з бюдже том по податкових платежах і оплачувати спожиту електроенергію та одночасно забезпечувати місто якісними та у повному обсязі послугами з централізованого водопостачання та водовідведення.

На даний час різко зросли ціни на паливо та матеріали.

Стаття витрат “ Паливо” збільшилась за рахунок ціни на паливо- мастильні матеріали.

Вартість бензину А-92 врахована в діючих тарифах по ціні 33,00 грн за 1 літр,а па плановий період заложеиа ціна -49,00 грн за літр ( ріст на 48,5 %), відповідно дизпаливо в діючому тарифі

становить - 37,5 грн, в плановому тарифі — 53,00 грн (ріст на 41,3 %), газ метан коштував — 31,02 грн/мЗ, зріс до 36,06 грн / m3, що складає 16,25 %, газ скраплений в діючих тарифах -28,39 грн/
куб.м на плановий період -32,40 гри/ куб.м ( ріст на 14,12%).

За даний час відповідно зросли ціни на матеріали та запасні частини.

Так для порівняння цін 2022 року, по яких формувалися планові тарифи на централізоване водопостачання і централізоване водовідведення, до цін 2021 року, побачимо ріст, а саме: з ПДВ

Найменування

Од вим

2022 рік

2021 рік

% росту

1

Цеоліт з доставкою

Куб.м

9090,91

4561,24

99,3

2

Сіль “ екстра”

кг

16,90

4,98

239,3

3

Щебінь 20*40

Куб.м

480,00

266,67

80,0

4

Хлорне вапно

кг

37,80

31,50

20.0

5

Засувка Д=150

шт

2572,00

1620,00

58,8

6

Засувка Д=200

шт

10940,00

6370,00

71,7

7

Електроди Д=3

кг

140,40

94.80

48,1

8

Люк пластиковий тяжкий

шт

768,00

672,00

14,3

9

Люк пластиковий легкий

шт

528,00

432,00

22,2

10

Кришка бетонна 1,2м

шт

840,00

720,00

16.7

11

Кришка бетонна з отвором їм

шт

720,00

620,00

16.1

12

Цегла будівельна

шт

7,86

5,46

44.0

13

Цемент

мішок

150,00

98.40

52.4

14

Болт МІ6x70

кг

81,56

60.00

35,9

У відповідності до постанови КМУ № 502 від 29.04.2022 року “Деякі питання регулювання діяльності у сфері комунальних послуг у зв”язку із введенням в Україні воєнного стану" рекомендовано органам, уповноваженим встановлювати тарифи, не підвищувати тарифи на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення для населення та застосувати їх до споживача на рівні тарифів, що застосовувалися станом на 24 лютого 2022 року.

Шепетівське комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства просить розглянути питання, щодо відшкодування різниці в тарифах по централізованому водопостачанню та централізованому водовідведенню, яка становитиме - 7431.98 тис.грн на 2023 рік з міського бюджету.

Останнє редагування 07 жовтня 2022, 14:52
0
репостів
0
репостів