Понад 19 років в Україні діє Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці (надалі - атестація), затверджений постановою Кабінету Міністрів від01.08.1992 р. №442. Проведення атестації відіграє головну роль у встановленні об’єктивних показників умов праці на робочому місці працівника.
Конкретні дані санітарно- гігієнічних досліджень щодо встановлення наявності на робочому місці несприятливих та шкідливих факторів виробництва (збільшені рівні хімічних речовин або пилу у повітрі робочої зони, вібрація, шум, несприятливий мікроклімат, важкість та напруженість праці) дозволять належно оцінити умови праці. Але найголовніше те, що мета атестації полягає у регулюванні стосунків між власником або уповноваженим ним органом і працівниками, в першу чергу у сфері реалізації прав на здорові й безпечні умови праці. Це означає, що результати атестації мають використовуватися дня визначення заходів щодо поліпшення умов праці.
Реалізація розроблених на підставі атестації комплексних планів поліпшення безпеки, гігієни праці та виробничого середовища є основним заходом збереження здоров’я і працездатності працівників, запобігання нещасним випадкам на виробництві та професійним захворюванням.
.Здоровий працівник, якому створені належні санітарно- гігієнічні умови праці, санітарно-побутове і медико-соціаль- не забезпечення, вирізняється підвищеною працездатністю, що є основною запорукою збереження трудового потенціалу підприємства та виконання виробничих планів його економічного розвитку.
Аналіз проведення атестації на підприємствах різних форм власності міста свідчить про те, що роботодавці, якщо не уникають проведення атестації робочих місць за умовами праці, то до мінімуму зводять кількість робочих місць, де вона проводиться, чим ставлять у нерівні умови і працівників різних професій, що працюють на одному підприємстві, і працівників однієї й тієї ж професії, які працюють на різних підприємствах.
Завдяки проведеній роботі на ЗО підприємствах міста працівники, які працюють в шкідливих та важких умовах праці, за результатами атестації їх робочих місць, отримують право на пільгову пенсію за Списками «N'9 1 та ,N'22, додаткові оплачувані відпустки, доплати до тарифу заробітної плати, скорочену тривалість робочого часу, безкоштовне отримання молока.
Надання працівникам згідно зі статтею 7 Закону України «Про охорону праці» пільг і компенсацій за важкі та шкідливі умови праці, коли за технологічним процесом їх не можна повністю усунути, є надійним соціальним захистом працівників, що уповільнює розвиток і настання у них професійних захворювань.
М. М. Слюсар, головний спеціаліст — експерт з умов праці управління праці та соціального захисту населення Шепетівського міськвиконкому.