Переписи населення — головний засіб збирання основних статистичних даних про народонаселення і житловий фонд, які мають за мету створення всеохоплюючого джерела статистичної інформації для планування економічного та соціального розвитку, адміністративних цілей, оцінки умов життя, для дослідних робіт, а також для використання в комерційних та інших цілях.
За встановленою практикою і згідно з рекомендаціями Організації Об'єднаних І Іацій переписи населення у більшості країн світу проводяться раз на десять років. Переписи населення єунікаль-ним джерелом соціально-демографічних даних та дозволяють отримати найдетальнішу інформацію щодо різноманітних характеристик населення як на загальнодержавному та регіональному рівні, так і на міжнародному.
Останній перепис населення в Україні проводився у 2001 році.
Резолюцією, прийнятою Економічною і соціальною радою ООІ І, було проголошено наступний раунд переписів населення та житлового фонду 2010 року (з 2005 по 2014).
У зв'язку з цим Кабінет Міністрів України прийняв рішення про проведення наступного Всеукраїнського перепису населення у 2012 році.
Метою проведення перепису населення у 2012 році є одержання об'єктивної інформації про зміни, які відбулися в со-ціально-економічному житті та устрої держави з часу попереднього перепису; створення інформаційної бази демографічних та соціально-економічних даних щодо чисельності населення, його розподілу за
статтю та віком; отримання даних про національний, мовний, сімейний склад, громадянство, рівень освіти, джерела засобів існування, зайнятість, міграційну активність, житлові умови населення тощо в країні загалом та за всіма її адміністративно-територіальними одиницями.
Перепис проводиться шляхом суцільного опитування населення за місцем перебування на дату перепису у формі інтерв'ю із залученням спеціально навченого тимчасового переписного персоналу.
Результати Всеукраїнського перепису населення 2012 року стануть надійною базою для інформаційного забезпечення прогнозування і управління соціально-економічним розвитком України, включаючи планування та реалізацію бюджетного процесу, здійснення виваженої соціально-демографічної політики, регулювання міграційних процесів, наукових розробок.
Починаючи з квітня 2011 року, розпочато роботу з підготовки до проведення Всеукраїнського перепису населення 2012 року в м.Шепетівці та Шепетівському районі.
Наказом Головного управління статистики у Хмельницькій області від 29.03.2011 №•61 затверджено Календарний план робіт на 2011 рік з підготовки до Всеукраїнського перепису населення 2012 року.
Відповідно до розроблених заходів першочерговим завданням було уточнення переліку та меж міських населених пунктів і перевірка в них адресного господарства, яке було завершено до 1 жовтня цього року.
Слід зазначити, що стан адресного господарства в м. Шепетівці , смт. Грицеві та с.Судилкові, яке належить до великих сіл з населенням більше 3000 мешканців, вкрай незадовільний. Номерні знаки житлових будинків не поновлювались з часів Всесоюзного перепису населення 1989 року.
У Шепетівці приблизно на 46% житлових будинків відсутні номерні знаки, всмт Грицеві — на 69%, в с.Судилкові — на 33%. Таблички з назвами вулиць відсутні іі вщловідноу 31,41 та 35 відсотків. Багато номерних знаків будинків написані фарбою, крейдою.
Наступним етапом підготовки до проведення перепису населення є складання квартальних списків житлових будинків та житлових приміщень в інших будівлях у міських поселеннях та великих сільських населених пунктах. На виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 28 листопада 2011 року № 1205 «Про заходи щодо підготовки і проведення Всеукраїнського перепису населення» управління статистики у Шепетівському районі з 29.11.2011 року розпочало проведення цих робіт.
До проведення робіт із складання квартальних списків житлових будинків приватного сектору та житлових приміщень в інших будівлях в м.Шепетівці залучено 15 реєстраторів, в емт Грицеві — З реєстраторів, в с.Судилкові — 1 реєстратора, прийнятих для виконання робіт за договорами цивільно-правового характеру. Робота зі складання квартальних списків здійснюється методом обходу всіх житлових будинків приватного сектору. Роботи будуть закінчені до 30 грудня поточного року. Навантаження па одного реєстратора в середньому становить 500 житлових будинків.
Житлові будинки, що обслуговуються управляючими компаніями «Житлофонд», «Уп-равдом» та організації співвласників багатоквартирних будинків обходу не підлягають.
У сільській місцевості сільські ради розпочали складання списків сільських населених пунктів. З огляду на те, що кожна сільська рада веде погосподарський облік і має повну інформацію про наявне населення, складання списків проводиться секретарями сільських рад.
Враховуючи те, що роботи із підготовки до перепису населення значною мірою вплинуть на якість проведення самого перепису, управління статистики у Шепетівському районі звертається до мешканців міста і району з проханням відповідально поставитись до проведення всіх підготовчих заходів, не відмовляти реєстраторам в проведенні опитувань. З метою уникнення можливих випадків шахрайства з боку недобросовісних громадян кожен реєстратор має посвідчення жовто-блакитного кольору з Гербом України, підписане міським головою і начальником управління статистики — в місті та головою районної державної адміністрації і начальником управління статистики — в районі. Посвідчення скріплене печаткою управління статистики у Шепетівському районі.
До початку проведення перепису ще є в запасі цілий рік, тому управління статистики звертається до всіх мешканців міста і району з проханням встановити номерні знаки на своїх будинках. Це дасть змогу якісно провести перепис населення в 2012 році.
Л.І.Петросян, начальник
управління статистики у Шепетівському районі.