Нас — переконують, а самі — боргують

Автор Іван Паяльник 25 лютого 2013, 18:29

Головна тема публікацій у шепетівській пресі за 18—24 лютого — «новація» від ТОВ «Шепетівка Енергоінвест». Підприємство запропонувало власникам індивідуального опалення, які мешкають в багатоквартирних будинках міста, сплачувати за обігрів «місць загального користування». А ще преса міста писала про погані дороги і стрімке поширення алкоголізму.

Запровадження в найхолодніший місяць зими нового тарифу місцевим підприємством, що надає послуги з теплопостачання, настільки обурило мешканців трьох будинків на вул. Карла Маркса та одного на проспекті Миру, що вони пішли до газети «Шепетівський вісник». За роз’ясненнями журналістка видання Раїса Житинська звернулася до директора ТОВ. Той послався на документи, зокрема Постанову Кабміну від 21.07.2005 р., за якою власники індивідуального опалення мусять платити за «централізоване опалення місць загального користування будинку». Також вісниківка поцікавилася в нього й заступника мера, чому людей не попередили заздалегідь про новий платіж. На це дістала «вичерпну» відповідь: «така інформація була надрукована в одній з місцевих газет у жовтні 2012 року». Журналістка переглянула підшивки, але такої «інформації» не знайшла [1].

Конкретному посиланню на опубліковану раніше «інформацію» також не знайшлося місця і в розлогому інтерв’ю з приводу запровадження нового тарифу, яке директор ТОВ дав для журналістки газети «Шепетівка» Ірини Кобилянської. Зате він вичерпно окреслив нормативну базу, за якою стягуватиметься платіж, а також «звернувся до тих шепетівчан, хто є споживачами послуг з централізованого опалення з проханням своєчасної оплати...» [2].

Цікавий збіг: «оновлені» платіжки з тарифом за МЗК шепетівчани одержали «на початку лютого» [1], а селекторна нарада українського міністра Юрія Бойка з представниками облдержадміністрацій, на якій піднімалося питання своєчасних розрахунків «тепловиків» кожної області з державою за спожиті енергоносії, відбулася «2 лютого». Згодом начальник управління ЖКГ Хмельницької облдержадміністрації Петро Махнюк розповів цікаві подробиці: «за рівних умов рівень розрахунків [з державою за спожитий газ] у січні склав на Полонському підприємстві теплових мереж — 19,4 відсотка, Старокостянтинівському комунальному підприємстві «Тепловик» — 11,4 ... ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» — 22,1 відсотка» [3]. Отакої...

За даними газети «Шепетівка», навіть місцеві пожежники, які 14 лютого з сиреною прямували на місце пожежно-тактичного навчання до обласного літературно-меморіального музею ім. М. Островського, відчули, що стан шепетівських доріг «не найкращий». Щоправда, вони чомусь пов’язали проблему з погодніми умовами [4].

На жаль, видання не уточнює, чому сприятливі погодні умови влітку аж ніяк не впливають на постійно «роздовбане» асфальтове покриття по вул. Котовського, площі біля автовокзалу («візитної картки» Шепетівки), вулиці Горбатюка, що в центрі міста [5].

«Доріг у місті практично нема, — підсумував журналістці газети «День за днем» Наталії Гурінович представник служби Шепетівського радіотаксі «1500». — У машин постійно «летять» колеса. До таких вулиць, як Чернишевського, Гастелло, Чечеріна, 40 років Жовтня доїхати нереально» [6]. А взимку головне не забути купити зимову резину на 15.

Попри такий невтішний стан справ, держава на ремонт доріг у Шепетівці передбачила «мізер»: на капітальний ремонт вулиці Залізничної — понад 800 тис. гривень, на поточний ремонт — 408 тис. гривень [6].

Аналогічні ситуації з покриттям шляхів сполучення — по всій Україні. Як пояснив екс-міністр транспорту і зв’язку України Йосип Вінський, брак коштів на ремонт — це наслідок надмірних витрат України під час підготовки до Євро-2012. «Проблема в тому, що на дороги, які зробили під Євро-2012, ми взяли кредит. І тепер з поточних доходів «Укравтодору» половину цих грошей віддаємо на повернення кредиту. Тобто вони не йдуть на дороги. Виходить, що реальне фінансування всіх інших доріг, крім тих, які були реконструйовані до Євро, радикально зменшилося», — сказав пан Вінський [7].

А ось експерт однієї з вітчизняних консалтингових компаній Віктор Медвідь пов’язує стан доріг в Україні з тим, що 98% усіх дорожніх робіт — це банальне латання ям, а не капітальне будівництво. До того ж, дуже крадуть кошти, що виділяються. Віктор Медвідь пояснює: «Скажімо, місцева влада може робити серйозний ремонт тільки по державній програмі. Місцеві чиновники, як тільки отримують гроші з Києва, мають віддати відкат нагору. Та ще й самим на місці треба вкрасти. Тому проектну документацію готують із завищеними сумами. З однієї гривні, яка інвестується в дорогу, реально в будівництво йде 20 копійок» [8].

Ще одну дуже болючу для шепетівчан тему — зловживання спиртними напоями — піднімає газета «Шепетівський вісник». Цю проблему видання висвітлює на спеціальній тематичній сторінці «Нас не перепити...». На жаль, журналісти та дописувачі переважно лише констатують численні випадки «алкоголізації» «міста корчагінської слави», а от про основну причину цього явища — катастрофічне безробіття в Шепетівці та районі — говорить лише відвідувачка газети Марія Павлівна К.: «А де ж тим алкоголікам бути? Працювати немає де. Ось і сидять вдома та й п’ють» [9].

Шепетівчанин В. Онуфрійчук поцікавився в редакції газети «Подільські вісті», наскільки і для кого торік підвищилися заробітні плати. Видання роз’яснило, що «найістотнішу надбавку торік отримало наше чиновництво — на 17,6 відсотка (в середньому — до 4390 гривень)». І порівняло: «В цьому році мінімальні заробітки пересічного українця зростуть всього на ... 1,67 процента» [10].

Про «інтернаціональний обов’язок» трьох шепетівських військових пенсіонерів у зв’язку з відзначенням Дня захисника вітчизни згадує газета «День за днем». Як «радо» зустрічали в Чехословаччині 1968 року представника радянських державних інтересів Вільгельма Можейка, дають уявлення такі його слова: «На нас зверху летіли цеглини, банки і вазони... Коли дісталися центру, нас обступив натовп: люди стали плюватися, розгойдувати автомобілі. Так ми провели цілий день: ні поїсти, ні в туалет сходити». Ці спогади проілюстровані красномовною фотографією: зображений вагон електрички, на якому білою фарбою якийсь чех чи словак вивів аршинний напис: «Окупанты Быстро Идите домой». Нижче — рукописна ремарка автора фотографії: «Так встречала нас Чехословакия в августе 1968 года» [11].

На жаль, шепетівські газети 18—24 лютого проігнорували низку важливих тем з життя міста. На відміну від трьох шепетівських видань, серед яких одне приватне, тобто незалежне від влади, навіть газета облдержадміністрації «Подільські вісті» (цілком лояльна владі) «зачепила» проблему заборгованості шепетівського АТП (один з двох найбільших боржників перед Пенсійним фондом у Хмельницькій області) і розірвання виконкомом Шепетівської міськради додаткового, неправомірно укладеного договору із приватним перевізником [12, 13].

Примітки:

[1] Раїса Житинська. Нові платіжки від ТОВ «Шепетівка Енергоінвест»: за що платити? / Шепетівський вісник. 2013. 21 лютого. № 21-22. С. 2.

[2] Ірина Кобилянська. Місця загального користування: за що платять шепетівчани / Шепетівка. 2013. 21 лютого. № 8. С. 2.

[3] Костянтин Зварич. В зимовий день спекотно стало / Подільські вісті. 2013. 19 лютого. № 25-26. С. 4.

[4] Алла Мазанюк. З метою недопущення надзвичайних ситуацій / Шепетівка. 2013. 21 лютого. № 8. С. 2.

[5] Батьки. У нас не дороги, а напрямки / Шепетівський вісник. 2013. 21 лютого. № 21-22. С. 1.

[6] Наталія Гурінович. Залишаємося без доріг / День за днем. 2013. 20 лютого. № 8. С. 1, 2.

[7] Леся Ясинчук. Хороші дороги? Давайте порахуємо / Експрес. 2013. 21-28 лютого. С. 18.

[8] Богдана Євсєєва. «На дорогу йде лише 20 копійок з виділеної гривні» / Газета по-українськи. 2013. 22 лютого. № 22. С. 16.

[9] Б. авт. «Розливайки» і «генделики» / Шепетівський вісник. 2013. 21 лютого. № 8. С. 4.

[10] Володимир Золотарьов. Вони — найбагатші. А ми? / Подільські вісті. 2013. 7 лютого. № 19-20. С. 1.

[11] Аревік Петросян. Інтернаціональний обов’язок радяських військових / День за днем. 2013. 20 лютого. № 8. С. 3.

[12] Костянтин Зварич. Борги, закопані в фундамент / Подільські вісті. 2013. 12 лютого. № 21-22. С. 2.

[13] Костянтин Зварич. Виконком Шепетівської міськради усунув порушення / Подільські вісті. 2013. 12 лютого. № 21-22. С. 2.

Останнє редагування 03 вересня 2020, 01:05
0
репостів
0
репостів