Що вмів 14-річний хлопчик 100 років тому на Русі?

 • pruduk
 • pruduk аватар Автор теми
 • Платиновий учасник
 • Платиновий учасник
Більше
09 жовт. 2021 23:10 #121175 від pruduk
У селянських сім'ях на Русі дітей дуже рано привчали до відповідальності і систематичної праці: це було одночасно і головним питанням виховання, і запорукою виживання. Причому погляди наших предків на цей процес навряд чи порадували б сучасних тінейджерів.

Найголовніше - підхід до своїх спадкоємців у народному середовищі був не просто суворим, а дуже суворим. По-перше, ніхто тоді не вважав дітей рівними батькам. І саме на перших роках життя дитини дорослі бачили заставу того, якою людиною він стане.

По-друге, авторитет матері з батьком в селянських сім'ях був незаперечний. Зазвичай батьки були єдині у поглядах на виховання та обов'язки чада, а якщо навіть у чомусь і не були між собою згодні, то ніколи не демонстрували цього публічно, тому у дитини не було шансів «перетягнути» одного з батьків на свою сторону.

По-третє, ні з дівчатками, ні з хлопчиками не було прийнято «панькатися» і балувати їх даремно. Зазвичай доручення між домочадцями розподілялися главою сімейства в наказовому тоні, і ніхто не перечив йому у відповідь. У той же час за успішно виконане завдання дитини завжди хвалили і заохочували, всіляко підкреслюючи, що він приніс користь всій родині.

Довідка. Дитяча праця - залучення дітей до роботи на регулярній основі. В даний час в більшості держав він вважається формою експлуатації і, згідно з конвенцією N32 ООН «Про права дитини» та актам Міжнародної організації праці, визнаний незаконним. Нашим прадідам подібне не могло навіть наснитися. Може, саме тому вони вступали у доросле життя прекрасно підготовленими і адаптованими?


«Батько сина не на зле вчить»

Вікові критерії для дітей були дуже чіткими, і, відповідно, так само чітко поділялися їх трудові обов'язки. Вік вимірювали семиріччя: перші сім років - дитинство або «дитинство». Малюків називали «дитя», «Младенов», «кувяка» (плаче) і іншими ласкавими прізвиськами. У другі сім років наставало отроцтво: дитина ставала «отроком» або «тієї дівчини», хлопчикам видавалися порти (штани), дівчаткам - довга дівоча сорочка. Третя семирічка - юність. Як правило, всіма необхідними навичками для самостійного життя підлітки опановували вже до закінчення отроцтва. Хлопчик ставав правою рукою батька, заміною при його отлучках і хворобах, а дівчинка - повноцінної помічницею матері.

Мабуть, вимоги до хлопчиків були суворіше, ніж до дівчаток, адже саме з синів мали зрости майбутні «годувальники», «заботнікі» і захисники. Словом, справжні чоловіки і батьки.

В першу семирічку життя хлопчик осягав багато ази селянської праці: його вчили доглядати за худобою, їздити верхи, допомагати в поле, а також - основам майстерності. Наприклад, абсолютно необхідною навичкою вважалося вміння майструвати іграшки з різних матеріалів, плести лукошки і короба, і, звичайно ж, постоли, які повинні були бути міцними, теплими, непромокальними. Багато 6 і 7-річні хлопчаки впевнено допомагали батькам при виготовленні меблів, упряжі, і інших необхідних в господарстві речей. Прислів'я «Учи дитя, поки воно поперек лавки лежить» не була в селянських сім'ях порожнім звуком.

У другу семирічку життя за хлопчиком остаточно закріплювалися стійкі і різноманітні господарські обов'язки, причому вони набували чітке статевий розподіл. Наприклад, жоден юнак не був зобов'язаний доглядати за молодшими братами і сестрами або поратися на городі, зате він мав навчитися орати і молотити - до такої фізично важкій роботі дівчаток не залучали. Нерідко вже в 7-9 років селянські хлопчаки починали підробляти «в людях»: батьки віддавали їх в пастухи за помірну плату. До цього віку вважалося, що чадо вже остаточно «увійшло в розум», і тому необхідно навчити його всього того, що вміє і знає батько.

Робота на землі. У російських селах землеробство було підтвердженням повноцінного чоловічого статусу. Тому хлопчики-підлітки повинні були працювати в поле. Вони удобрювали землю (розкидали гній по полю і стежили, щоб його грудки не ускладнювали роботу плуга), боронували (пухкими верхній шар грунту боронами або мотиками), вели за вуздечку запряжену в борону кінь або їхали на ній верхи, «коли батько веде борозну» .

Якщо земля була грудкуватої, то батько садовив сина на борону, щоб погіршити її, а сам вів коня за вуздечку. Підлітки брали найактивнішу участь і в зборі врожаю. З 11-13 років хлопчика вже притягували до самостійної оранці. Спочатку йому виділяли невелику ділянку ріллі, на якому можна було потренуватися, а до 14 років підліток сам міг впевнено зорати землю, тобто ставав повноцінним працівником.

Догляд за худобою. Ще одна важлива складова селянського побуту, яку жінкам не довіряли (вони могли тільки доїти корів або кіз, виганяти їх на пасовище). Годувати, прибирати гній, чистити тварин повинні були отроки під суворим керівництвом старших. Головною ж годувальницею в селянській родині завжди був кінь, яка цілий день працювала в полі з господарем. Пасли коней вночі, і це також було обов'язком хлопчаків. Саме тому з самого раннього років їх вчили запрягати коней і їздити на них верхи, управляти ними, сидячи або стоячи в возі, водити на водопій - в повній відповідності з приказкою «Справа вчить, мучить, та годує».

Промислові заняття.

Дивлячись на батька і старших братів, хлопчик спочатку в формі гри переймав навички рибальства і полювання, а потім удосконалював це іскусство.Уже до 8-9 років юнак зазвичай вмів розставляти сільця на дрібну дичину та птицю, стріляти з лука, вудити рибу або бити її острогою. До цього переліку нерідко додавався збір грибів, ягід і горіхів, що теж було непоганим матеріальним підмогою. До 9-12 років підліток міг вступити в доросле промислову артіль, і до 14, пройшовши випробувальний термін, стати повноцінним її членом. Тоді він починав вносити значну частку до сімейного бюджету і переходив в розряд дорослих «видобувачів» і завидних женіхов.Вот так і виростали в селянських сім'ях «добрі молодці» - батькові помічники, якими батьки по праву пишалися.

Крім трудового виховання, хлопчакам прищеплювали і чіткі моральні принципи: їх вчили шанувати старших, милосердно ставитися до жебраків і убогих, гостинності, поваги до плодів своєї і чужої праці, основам віри. Було ще два важливих правила, які будь-який юнак знав напам'ять: перше - чоловік повинен вміти захистити свою жінку і свою сім'ю, причому не тільки фізично, а й з матеріальної, і з психологічного боку. Згідно з другим правилом, чоловік повинен був вміти стримувати свої емоції і завжди контролювати себе.
Ці користувачі подякували: admin

Будь-ласка, Увійти або Зареєструйтесь, щоб приєднатись до розмови.

 • myron
 • myron аватар
 • Платиновий учасник
 • Платиновий учасник
Більше
10 жовт. 2021 23:38 #121176 від myron
Так це все 100% виховання де в підлітків крім розписаного розпорядку дня та обовязків часу на всіляку дурницю не вистачає! Маю на увазі наркота і тому подібне! Ще цікавіше, зараз діток вчать прав! Зробіть зауваження на вулиці підліткам то Вас так пошлють туди де Ви не були і нечули! І знову винуватцями є держава яка про своїх людей не думає шляхом роботи нема а пафосу як весь світ кормить!

Будь-ласка, Увійти або Зареєструйтесь, щоб приєднатись до розмови.

 • admin
 • admin аватар
 • Адміністратор
 • Адміністратор
Більше
11 жовт. 2021 14:49 #121178 від admin
Перш за все за дітей батьки відповідають, держава на другому плані

Будь-ласка, Увійти або Зареєструйтесь, щоб приєднатись до розмови.

 • myron
 • myron аватар
 • Платиновий учасник
 • Платиновий учасник
Більше
11 жовт. 2021 22:02 #121182 від myron
В загальному плані да а от в формальному то ні чим зайняти підлітка в нашому місті?????????????? Щоб дурниць в голову не лізло?????? Коли в школі йому в голову вкладають його права як особистості ! Підкреслюючи його я як центра всесвіту! Хоча при вильоті з гнізда підліток розумієщо був не правий! А далі все по новому! Навіщо травмувати психіку не сформовану?

Будь-ласка, Увійти або Зареєструйтесь, щоб приєднатись до розмови.

 • muko
 • muko аватар
 • Елітний учасник
 • Елітний учасник
Більше
12 жовт. 2021 10:13 #121183 від muko
Так ті самі батьки мали би вимагати в місцевої влади то всьо.

Будь-ласка, Увійти або Зареєструйтесь, щоб приєднатись до розмови.

 • myron
 • myron аватар
 • Платиновий учасник
 • Платиновий учасник
Більше
23 жовт. 2021 08:53 #121199 від myron
Як батьки можуть вимагати коли працюють за кордоном чи кращий варіант в довбаній Столиці центром усього де видаються всі дебілізовані закони які покращують життя в тому числі і підлітків! Рибка гниє з голови! Лише в столиці перший клас люди в областях другий в районах третів про села мовчу!

Будь-ласка, Увійти або Зареєструйтесь, щоб приєднатись до розмови.

 • myron
 • myron аватар
 • Платиновий учасник
 • Платиновий учасник
Більше
23 жовт. 2021 08:54 #121200 від myron
Скоро дітей прийдеться навчати того всього що в цій статті описано з таким керуванням в країні!

Будь-ласка, Увійти або Зареєструйтесь, щоб приєднатись до розмови.

Час відкриття сторінки: 0.081 секунд
0
репостів
0
репостів