4 minutes reading time (869 words)

Допит в Україні - процедура стресова

       

Допит - це проста по своїй суті процесуальна дія, в ході якої слідчий ставить питання, щоб встановити обставини по справі. Однак допит в Україні - процедура досить стресова. Всього одне спілкування зі слідчим може стати мотивом  для перекваліфікації із свідка на підозрюваного.

Фахівець у галузі права, просто знайомий або родич не зможе тепер  вам  допомогти процесуально. Статті 45 і 66 нового КПК України гарантують право на правову допомогу лише в особі адвоката. Рекомендується звертатися тільки до адвокатів, що спеціалізуються на кримінальному праві. Ви можете зажадати адвоката за призначенням (стаття 49 КПК) всього за 28 грн. (Саме стільки держава платить безкоштовному адвокату), а тому не варто розраховувати на якісний захист. Не дарма придумана приказка: "Безкоштовний адвокат - це другий прокурор".

Як йти на допит, не йдучи на поводу у слідства

 

Ви маєте право не йти на допит в разі, якщо порушений порядок здійснення виклику у кримінальному провадженні, передбачений статтями 135,136 КПК України. Виклик на допит здійснюється тільки повісткою. Повістка повинна бути вручена адресату не менше, ніж за три дні до допиту. Ви маєте повне право відмовитися від негайного допиту під час обшуку. Також ви можете не з'являтися на допит, якщо отримали повістку по електронній пошті, якщо тільки попередньо не повідомили свою адресу правоохоронним органам або слідчому судді.

Залишайтеся на зв'язку

 

Перш, ніж відправитися на допит, повідомте родичам, друзям, близьким, куди вас викликають. Попросіть, щоб вам раз в 2-3 години дзвонили на мобільний телефон. Відповідно до частини 4 статті 224 КПК України, допит не може тривати без перерви більше 2 годин, а в цілому - понад 8 годин на день. Повідомте рідним і близьким, що якщо ви не будете відповідати, їм слід зв'язатися з адвокатом та вжити заходів по вашому розшуку.

Будьте «налєгкє»

 

Не беріть на допит великої  суми грошей, носіїв інформації (наприклад, ноутбук, флешки) і цінні речі.

П'ятниця - поганий день

 

Постарайтеся перенести допит з вечірньої п'ятниці  на понеділок. Неможливість проведення процесуальних дій (звернення в суд, прокуратуру) на вихідних часто використовується слідчими, тому найбільше число затримань відбувається в п'ятницю ввечері. Якщо вас силою або наказом примушують залишатися  в приміщенні, де проходить допит, вимагайте у відповідності зі статтею 213 КПК України негайного повідомлення про це членів сім'ї, близьких родичів та інших осіб за вашим вибором.

Здорове тіло і міцний дух

 

До допиту потрібно бути готовим не тільки психічно, але і фізично. Не слід вживати спиртне, заспокійливі засоби до і під час допиту. Ефект від подібного розслаблення часто буває непередбачуваним. Рекомендую утриматися від явки на допит, якщо у вас температура, розлад сну і загальна слабкість. Не забудьте викликати лікаря для підтвердження нездужання. Тривожність і слабкість можуть бути правоохоронцями неоднозначно витлумачені або ж стануть приводом для маніпуляцій під час допиту.

Не втрачайте самовладання

 

Перед початком допиту переконайтеся, що перед вами дійсно співробітник правоохоронних органів. Вимагайте у нього посвідчення і перепишіть його основні реквізити. Будьте ввічливими, не підвищуйте голос, не переходьте на "ти" з допитувачем, не вживайте нецензурних висловів, не залякуйте його, не пропонуйте хабар. Ще раз нагадаю, що допит не може тривати без перерви більше 2 годин, а в цілому - понад 8 годин на день.

Не мовчіть

 

 Не брешіть і не відмовляйтеся давати свідчення, якщо вас допитують як свідка. Ви несете за це кримінальну відповідальність, згідно зі статтями 384, 385 Кримінального кодексу України. Якщо у вас є підстави вважати, що в результаті допиту ви піддастеся кримінальному переслідуванню, краще давати показання після ознайомлення з матеріалами кримінального провадження. Відмова від давання показазів не є підставою для зміни запобіжного заходу, тобто це не збільшить ваші шанси потрапити в СІЗО. Відповідайте на питання простими реченнями. Не перебивайте слідчого під час озвучування питання, дослухайте питання до кінця. Пам'ятайте, ви можете забути інформацію - це не є правопорушенням і не може бути витлумачено як створення перешкод для слідства. Якщо ви не впевнені в інформації, обов'язково вкажіть на це, не давайте категоричних відповідей. Використовуйте слова і звороти "схожий", "наскільки я можу пам'ятати" і т.п.

Читайте протокол

 

Прочитайте протокол мінімум два рази, навіть якщо допит тривав багато годин, ви втомилися, а перед вами - десять аркушів, списаних дрібним почерком. Виправити помилки потім буде набагато складніше, а на кону може опинитися ваша свобода. Вкажіть у протоколі всіх учасників допиту, час його початку і закінчення. Якщо в протоколі є неточності, обов'язково вкажіть на них. Не залишайте порожні рядки в протоколі - там повинен стояти зигзаг, який робить неможливим вписування додаткової інформації. Згідно частини 1 статті 107 КПК України, ви маєте право вимагати зафіксувати допит технічними засобами - не нехтуйте ім.

Не терпіть насильства

 

Якщо ви вважаєте, що слідчий робить на вас психологічний тиск, озвучте йому це. Попросіть бути більш коректним, пошліться на те, що його тон змушує вас хвилюватися і заважає давати свідчення. Якщо до вас застосовувалося фізичне або психологічне насильство, необхідно негайно викликати "швидку допомогу" і повідомити причину нездужання чи фізичних ушкоджень. Також можна викликати співробітників управління внутрішньої безпеки при МВС України, звернутися до чергової частини 102, вищестоящу прокуратуру, ЗМІ. Для посвідчення факту застосування насильства слід згодом звернутися до експертної установи за визначенням психічного або фізичного насильства. Психічне насильство експертним шляхом можна виявити протягом місяця з моменту його вчинення. Якщо до вас застосовувалися недозволені методи слідства, ви можете відмовитися від "вибитих" первинних свідчень в суді і дати нові відповідно до частини 4 статті 95 КПК України.

 

 

 

 

Якби я був модератором
Запрошення в ЦЕРКВУ на РІЗДВО
 

Коментарі (2)

This comment was minimized by the moderator on the site

Йти чи не йти на допит? :lol: Якщо треба - то самі маскі-шоу по вас приїдуть

LuK
This comment was minimized by the moderator on the site

Шось не знайшов я у статті 49 , ніякої суми і тим паче 28 гривень.

IIIkinep
Коментарі відсутні

Залиште ваш коментар

  1. Можете коментувати як гість, але ліпше Зареєструйтесь або авторизуйтесь
Вложения (0 / 6)
Поделиться вашим местоположением

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://shepetivka.com.ua/