Символізм та використання прапорів від flag.ua
Прапор здавна вважається одним із найсильніших символів кожної нації, адже має глибоке значення, наповнене історією, ідентичністю того чи іншого народу. Сьогодні купити прапор означає віддати шану країні, відчути патріотизм, мати приналежність до своєї країни або повагу до іншої. Це не просто тканина з певними знаками та кольорами, яка у різні віки використовувалась для різних цілей.
Для чого використовували прапор?
Зараз ми розуміємо значення прапора, як символ любові, поваги і перемоги своєї країни. Однак перша згадка про прапор, що сягає доісторичних часів, пов'язана з ватажками давніх груп людей, де використовували прапор, як символ влади.
Стяги використовували на полі бою, аби ідентифікувати своїх від чужих. Пізніше це був символ міцності армії та могутності влади, а ще пізніше - ідентичності, патріотизму та єдності народу.
Вперше про прапор України, як про об'єднання жовтого та синього кольорів на стягу, була згадка ще у XV столітті за часів Галицько-Волинського князівства. З ним пов'язані злети та падіння становлення нашої держави. Спочатку це був блакитний стяг з золотою вишивкою, пізніше, за часів козацтва він трансформувався і змінював традиційні кольори на такі як, червоний, зелений, білий, чорний, фуксія, часто зображаючи зброю.
А ось у XIX столітті у Львові замайорів український прапор, який ми знаємо до сьогодні - з двома горизонтальними смугами синього та жовтого кольорів. А в часи Української Народної Республіки стяг використовувався і на мітингах, і на фронті, і у нашивках військового одягу. А коли радянська влада заборонила його, за використання національної символіки суворо карали. Після цього прапор України символізував боротьбу, патріотизм, ідентичність, відродження української державності.
Сьогодні ж прапори невід'ємна частина національних подій, військових церемоній, спортивних змагань, проведення міжнародних зустрічей та в організаціях, на суднах та в повітряному, наземному транспортах.
Що символізують кольори на прапорі?
Без сумніву кожен стяг має свою історію, символіку та значення. Кольори тут мають особливе місце, наприклад, прапор ЄС від https://flag.ua/ua, має в основі синій колір. Він означає стабільність, спокій та єднання європейських країн під мирним небом. Тож, глибоке значення несуть не тільки кольори, а й символи та форми:
- червоний колір символізує сміливість, боротьбу, пролиту кров за незалежність. Його можна зустріти на прапорах Японії, США, Китаю, Великої Британії;
- синій - свободу, правосуддя, мир і використовується такими країнами, як Франція, Україна, Нідерланди та організаціями ООН, ЄС;
- білий - чистоту, невинність, мир та свободу. Найбільше білого можна зустріти на прапорі Японії, Швейцарії;
- чорний символізує стійкість, протест, смуток. Часто його можна побачити на прапорах африканських країн, які важко виборювали незалежність, свободу;
- зелений пов'язаний із природою, надією на краще майбутнє, часто використовується в ісламській культурі. Його використовують у прапорах Бразилії, Саудівської Аравії, Нігерії, Алжиру, Італії, Ірландії.
Що стосується символів, то на прапорах часто можна зустріти зірки, місяць, смуги, хрести, гілки дерев, які символізують кількість штатів, важливі історичні події, релігійні переконання, досконалість, цілісність тощо.
Кожна країна захищає свою символіку у правовому полі. Так, в Україні не можна зривати стяги, кидати на землю, палити чи рвати, а за крадіжку - отримати належне покарання. Існують спеціальні протоколи опускання та підіймання прапора у святкові, траурні дні. Вважається неповагою до країни знищувати, плюндрувати стяг, тож його потрібно належно зберігати та використовувати за призначенням.