Розмір шрифту: +
4 minutes reading time (796 words)

Як себе вести під час слідчих дій

         

Рівень довіри українців до правоохоронних органів давно впав і не піднімається. Один із приводів не любити людей у формі - зловживання при обшуках і оглядах. Іноді при слідчих діях правоохоронці підкидають "клієнтам" заборонені предмети - наприклад, наркотики, зброю, боєприпаси. Такі зловживання відбуваються, як правило, для того, щоб громадянин, щодо якого проводяться слідчі дії, був більш балакучим і поступливим при спілкуванні з правоохоронцями.

 Як убезпечити себе від  підкидних речових  доказів?

1. Залучайте свідків

Перед початком і під час обшуку не залишайтеся наодинці зі співробітниками правоохоронних органів. Не ведіть з ними бесіди в закритому кабінеті. З вами повинен бути свідок, який зможе помітити і підтвердити незаконність дій працівників міліції. Не погоджуйтеся на вимогу відійти поговорити "за рогом". Якщо ви розумієте, що уповноважені особи будуть проводити особистий обшук, кличте на допомогу всіх, кого бачите. Активний захист зводить нанівець ймовірність того, що з вашої кишені дістануть "заборонений порошок".

 

2. Ні в якому разі нічого не чіпати

Під час затримання вам можуть підкинути в кишеню заборонені предмети або чужі речі. Якщо уповноважена особа після затримання пропонує дістати все з кишень - не робіть цього самі, попросіть правоохоронця, щоб він це зробив сам. Наявність ваших відбитків на "кримінальному" вмісті кишень - один з доказів.

 

3. Слідкуйте за учасниками обшуку

Під час обшуку в приміщенні вимагайте, щоб всі учасники слідчої дії знаходилися саме в тій кімнаті, де проводиться обшук. Якщо ваша вимога не виконають, зверніть на це увагу понятих та зробіть відповідний запис у протокол. Вимагайте занесення в протокол всіх осіб, присутніх при проведенні обшуку. Постарайтеся запам'ятати зовнішність, особливі прикмети посадових осіб. Перепишіть реквізити службових посвідчень: якщо вам підкинули наркотики, згодом можна буде встановити особу, яка це зробила. На початку проведення перевірки попередьте уповноважених осіб, що у вас в офісі ведеться приховане відеоспостереження. Якщо слідча дія проводиться в рамках закону, це нікого не збентежить, а у недоброзичливого співробітника пропаде бажання щось "підкинути".

 

4. Допит і обшук - не одне і те ж

Після обшуку допит може бути проведений на місці тільки з вашої згоди, у противному випадку вас повинні викликати до слідчого належним повідомленням за три дні до початку допиту. Пам'ятайте: ви можете скористатися правом відмови від дачі показань (ст.63 Конституції України) до прибуття вашого адвоката та узгодження з ним вашої лінії захисту.

 

5. Пишіть зауваження до протоколу

Уповноважена особа зобов'язана в момент вилучення все докладно зафіксувати: ваш зовнішній вигляд, ваш одяг, зовнішній вигляд вилучених речовин, їх запах, колір, де вони перебували, ким і як вилучалися, як пакували. Процес вилучення від початку до кінця повинен проходити в присутності двох понятих. Бувають випадки, коли поняті "свої", а не добросовісні перехожі з вулиці, охочі допомогти виконавчій владі. В основному саме за змістом протоколу і показаннями понятих у разі виявлення наркотику буде згодом зроблено висновок про вашу винність або невинність у його зберіганні. Показання понятих мають велике значення, якщо у вас є щодо них сумніви, попросіть їх замінити.

 

6. Слідкуйте за руками

Уважно стежте за процесом вилучення "знайденого" забороненого предмету або речовини - поняті, а вже тим більше уповноважені особи з правоохоронних органів цього робити не будуть. Вилучені речовини повинні бути акуратно упаковані в спеціальні пакети. Горло пакета має бути щільно зав'язане міцною ниткою на декілька вузлів, які повинні бути опечатані  і скріплені бирками з підписами. Зовні упаковка повинна бути опечатана і скріплена підписами таким чином, щоб виключити не санкціонований доступ до впакованої речовини і зробити неможливим  його підміну або зміну маси і складу.

 

7. Фіксуйте вашу незгоду

Наприклад, якщо в процесі обшуку вам підкинули наркотики, ні в якому разі протокол обшуку не підписуйте. У протоколі слід  власноруч написати: "Пакет (згорток) з невідомих мені речовиною, виявлений в кишені  мого піджака (в моєму будинку, моїй квартирі), підкинули співробітники міліції. Показання буду давати тільки в присутності адвоката". Якщо поняті  були запрошені після того, як вам підкинули наркотики, про цей факт теж повідомте в заяві. Аналогічний  запис слід зробити на бирці пакету, в який було упаковано вилучену у вас речовину.

 

8. Вимагайте експертизу

Одним з непрямих доказів вашої невинності буде відсутність слідів заборонених предметів або речовин у вас на тілі і в організмі. Змиви з ваших долонь і пальців рук, зрізи нігтів для експертизи краще робити в присутності адвоката, з використанням вати і бинта з герметичних упаковок. Вимагайте проведення медичного огляду - чи маються на вашому тілі сліди ін'єкцій та інші ознаки вживання наркотиків.

 

9. Пам'ятайте про характеристику

Одним з непрямих доказів дотримання вами норм кримінального законодавства буде інформація, що характеризує  вас  надана родичами, сусідами, колегами по роботі. Складіть список осіб, які підтвердять вашу законослухняність.

 

10. Не бійтеся скаржитися

Слід негайно повідомити в Службу внутрішньої безпеки МВС України, прокуратуру про протиправні дії співробітників правоохоронних органів. Зверніться до  ЗМІ, щоб привернути увагу громадськості до порушення ваших прав.

 При активному захисті своїх прав ви зможете не тільки їх відновити, але і притягнути винних посадових осіб до відповідальності.

На українофоба в Одесі жбурнули лайном
Покликання чоловіка і жінки
 

Коментарі

Немає створених коментарів. Будь першим хто залишить коментар.
Вже зарегистрированны? Увійти на сайт
Субота, 04 травня 2024

0
репостів
0
репостів