Версія для друку
Розділ Суспільство

Роботу міських рад Шепетівки та Нетішина визнали як «непрозору», Славута вперше стала «частково прозорою»

Автор 19 травня 2025, 13:26

Програма «Transparent cities/Прозорі міста» (Transparency International Ukraine) презентувала результати щорічного дослідження стану прозорості міст під час повномасштабної війни. Аналітики оцінили 100 муніципалітетів з 21 області України за 70 критеріями.

У 2024 році прозорими стали 5 міст. Вперше з початку повномасштабного вторгнення – Чернівці, Вінниця, Луцьк, а також лідери 2023 року – Мукачево та Львів. Статус «частково прозорих» отримали 22 міста, решта 72 не досягли позначки у 50 балів, тому залишись у категорії «непрозорі».

І якщо минулого року всі 3 досліджуваних міста Шепетівщини отримали статус непрозорих, то цьогоріч Славуті вдалось посісти 25 місце, що автоматично віднесло її до "частково прозорих". Нетішин та Шепетівка досі позначені як "непрозорі", вони посіли 49 та 66 місце відповідно.

Нагадаємо що до повномасштабного вторгнення, Шепетівка завершила 2018 рік у рейтингу прозорості на 50-му місці, а потім планомірно втрачала позиції. У 2021 році Шепетівка вже "пасла задніх" на 96 місці. У 2023 році роботу Шепетівської міської ради Transparency International Ukraine визнали як "непрозору", у 2014 році цей статус залишився без змін.

Що загалом по країні

Лідер рейтингу – місто Чернівці – отримало 84,5 бала зі 100, продемонструвавши суттєвий прогрес у 27 відсоткових пунктів (далі – в.п.). Другу сходинку посіла Вінниця з 81 балом, а на третьому місці — Луцьк, який також продемонстрував значну позитивну динаміку (20,7 в.п.) і набрав 76 балів.

У десятку найкращих увійшли сім обласних центрів та три інших міста. Крім 5 прозорих міст, це частково прозорі Біла Церква (69 балів), Миколаїв (68 балів), Кропивницький (67,5 балів), Дрогобич (66 балів) та Хмельницький (64,5 балів).

Найслабшими цього року виявилися Конотоп (11балів), Могилів-Подільський (15,5 балів), Золочів (16 балів), Хуст (16,5 балів), Білгород-Дністровський (17,5 балів), Південне і Вишневе (по 19,5 балів), Самар (21,5 балів), Глухів та Ізмаїл (по 22,5 бали). Половина цих міст вперше взяла участь у дослідженні прозорості, інші п’ять – вже мали такий досвід.

Середній рівень прозорості 100 міст — 41,6%. Міста, які показували високі результати у попередні роки, часто продовжували рухатись до збільшення прозорості і в 2024 році. 7 міст підвищили категорію: Вінниця, Луцьк, Чернівці, Вараш, Запоріжжя, Коломия, Славута. За рік 37 міських рад покращили свою прозорість на 10% і більше. Хоча були й ті, що стали менш прозорими: Дніпро та Дрогобич втратили статус «прозорих», а Бердичів, Ковель, Одеса та Шостка – статус «частково прозорих».

Водночас середній рівень прозорості «прифронтових»* міст вище за загальний і сягає 43,9%. Такі дані вкотре доказують, що близькість до фронту не перешкоджає місту розвиватись і підвищувати прозорість. Лідером серед цих муніципалітетів став Миколаїв, який суттєво покращив свої результати, набрав 68 балів і посів 7 місце у рейтингу. Запоріжжя ж продемонструвало найпомітніший прогрес серед усіх досліджуваних міст, отримавши 63 бали та піднявшись на 12-те місце в рейтингу завдяки покращенню показників на 27,3 відсоткових пункти, якщо порівняти з 2023 роком.

Загалом в оцінюванні найбільш представленими були Київська (12 міст), Дніпропетровська та Львівська області (по 10 міст з кожної). При цьому 11 муніципалітетів Київщини та по 7 Дніпропетровщини та Львівщини отримали статус «непрозорих».

«Наші дані за 8 років дослідження підтвердили – ніщо так не впливає на рівень прозорості, як наявність політичної волі та системна робота над покращенням якості життя у містах. Навіть кількість повітряних тривог не корелює з рівнем прозорості. Секрет успіху – лідер, команда та бажання змінювати свою громаду», – зазначив виконавчий директор TI Ukraine Андрій Боровик.

Результати дослідження роботи міських рад за 8 років доводять, що слабші у прозорості міські ради демонструють і загалом нижчу сталість і стійкість, важче долають виклики війни.

Серед сфер найбільше повних виконань міста продемонстрували в індикаторах, пов’язаних з відкритістю (43,6%), взаємодією з громадськістю (41,7%) та реагуванням на виклики війни (39,6%).

Найбільше оцінок «не виконується» — у сферах послуг громадянам (67%), комунального майна та землі (61,1%), кадрової політики та доброчесності (60,3%).

Нагадаємо, у межах підготовки Рейтингу прозорості 2024 програма «Прозорі міста» вперше в історії оцінювання ухвалила рішення не надавати місця та статусу місту. Причина – свідома підміна публікацій на офіційному сайті Тернопільської міськради, надання неправдивої інформації, подальше невизнання власних помилок і неприйнятна комунікація цього питання.

Дослідження підготовлене в рамках програми з інституційної розбудови Transparency International Ukraine, що здійснюється за фінансової підтримки Швеції, а також за підтримки Антикорупційної ініціативи ЄС (EUACI) — антикорупційної програми, що фінансується ЄС, співфінансується і впроваджується урядом Данії.

Transparency International Ukraine — акредитований представник глобального руху Transparency International. З 2012 року TI Ukraine допомагає Україні ставати сильнішою. Організація комплексно підходить до розробки та впровадження змін задля зниження рівня корупції в окремих сферах.

ТІ Ukraine започаткувала програму «Transparent cities/Прозорі міста» в 2017 році. Її мета — побудувати конструктивний і належний діалог між містянами, місцевою владою та урядом для якісного муніципального управління, розвитку міст і ефективного відновлення. Протягом 2017–2022 років програма щорічно формувала Рейтинг прозорості 100 найбільших міст України. Після повномасштабного вторгнення програма провела два адаптованих до воєнного часу дослідження стану муніципальної прозорості. У 2024 році програма повернулася до формування Рейтингу прозорості 100 міст та запустила нове дослідження «Open Data Pulse: рейтинг українських міст». Програма розробляє якісну аналітику щодо різних аспектів взаємодії влади та громадян, прозорості та підзвітності в містах України. Зокрема йдеться про процеси деколонізації, житлову політику тощо.

Останнє редагування 19 травня 2025, 14:06
Коментувати...
Увійти за допомогою ( Зареєструватися? )
або опублікувати як гість
Завантаження коментаря... Коментар буде оновлено через 00:00.

Будьте першим, хто залишить коментар.