Зараз в кожному будинку є дивани Інтеріа або інші м'які меблі. Уявити комфортний відпочинок без затишного куточка, нам, жителям мегаполісів, практично неможливо. Звичайно, десь там, у теплого, що пестить моря, можна розкинутися на твердому лежаку, або закутатися в підвішений гамак, але в динамічному, урбаністичному середовищі, м'які меблі просто необхідні. Вони створюють той умиротворений, спокійний фон, який потрібен людині після робочого дня, щоб розслабитися і зібратися з думками. Але відпочиваючи на улюбленому дивані, задумалися ви, як він виник? Хто першим придумав вистилати тапчан м'якими покривалами? І скільки часу знадобилося на еволюцію вироби до сучасного вигляду? Сьогоднішню статтю присвятимо історії дивана, і задовольнимо інтерес всіх допитливих.

Витоки виникнення дивана

Перші прообрази дивана з'явилися в стародавні часи. Звичайно, вони анітрохи не походили на сучасні меблі, але функції виконували схожі. Найцікавіше, що культура денного відпочинку, в стані напівлежачи, одночасно розвивалася в двох принципово різних цивілізаціях: на Стародавньому Сході і в античному Римі. Кожна з них мала предмет, віддалено нагадуючий софу. У римлян це був мармуровий постамент в гостьовій зоні, встелений покривалами і подушками. На Сході - низькі, широкі лави, поверх яких накидали розкішні килими. Слід зазначити, що такі меблі прикрашали будинки аристократичної знаті, і були недоступні звичайним людям. Завдяки своїй монументальності, вони непогано збереглася до наших днів. 

Призначалася ці пом'якшені меблі для денного відпочинку, спілкування з гостями, прийняття їжі, тобто проведення світських заходів, в тому числі і політичного характеру. Розташовувалася в кімнатах загального доступу і могли використовуватися для сну. Природно, що вони були прерогативою багатіїв, адже вони могли собі дозволити цілий день лежати, милостиво приймаючи прохачів, і прихильно, рівних собі. 

Історія появи і розвитку дивана на європейських просторах, почалася з середньовіччя, коли мореплавці відкрили для себе Схід, з усією його розкішшю. Затишні, вистелені килимами приміщення, вразили їх. А звичка приймати гостей напівлежачи, за заставленим стравами столом, викликала благоговіння і повагу. Європейські знатні сім'ї не відразу перейняли цей стиль в свій побут, оскільки аристократам здавалося неможливим зустрічати гостей інакше, як з рівною, ставною спиною, тобто стоячи або присівши на краєчок крісла. До слова сказати, і меблі у них була на той момент (XIV - XV ст.), суворі, навіть аскетичні, які не дозволяли комфортно розміститися або відкинутися для відпочинку. Але з коронацією Людовика XIV, відомого своїм марнотратством, спрагою до розкоші, меблі почали зазнавати змін. Крісла стали розширювати, наповнювати пом'якшуючими матеріалами: лебединим пухом, шерстю, кушетки - оббивати дорогими тканинами, комплектувати валиками або думками. Згодом, звичаї дозволили лежати на таких диванчиках перед гостями. Мода на витончені канапе, розкішні отоманки, поширилася далеко за межі Франції. Європа не тільки із задоволенням купували французькі м'які меблі, але почали виробляти власні вироби, з урахуванням місцевої культури та матеріалів. Цей період асоціюється з появою справжніх диванів: м'яких, досить просторих, оснащених спинкою, ніжками, підлокітниками, тобто звичних для нас.

XIX - XX столітя, з бурхливим розвитком науки, принесли зміни в сферу м'яких меблів. Дивани стали доступними широкому загалу, їх почали створювати менш розкішними, але більш практичними. З'явилася і успішно реалізувалася ідея з установкою механізму трансформації, виникла запатентована дизайнерська набивка, що складається з блоку металевих пружин, збільшився асортимент тканин для оббивки виробів. Так диван набув свого сучасного вигляду, завоював популярність широких мас.