Укладання тротуарної плитки своїми руками

Облаштування території біля свого будинку або дачної ділянки завжди було актуальним питанням. Створення гарного ландшафту повинно поєднуватися ще й з практичністю - майданчик для паркування автомобіля, доріжки тощо не погано було б облаштувати один раз і не починати знову їх щороку. Залити ділянку бетоном - не гарно. Укласти асфальт - шкідливо для здоров'я. Оптимальним варіантом буде тротуарна плитка старе місто. Це і красиво, і практично, і не завдає жодної шкоди ні здоров'ю, ні комфорту.

Сучасний ринок пропонує дуже широкий асортимент цього матеріалу. Плитка відрізняється за розмірами, формою, товщиною. Більше на femexpert.com.ua.

На якості матеріалу економити не можна. А ось на виконанні робіт заощадити цілком можливо. Якщо відмовитися від послуг будівельних фірм або бригад і виконати укладання тротуарної плитки своїми руками. Тим більше, що складності в цьому немає ніякої.

Підготовка до роботи

Як у будь-якій іншій роботі починаємо все найвеличніше зі звичайної підготовки. Для початку запасаємося матеріалом і інструментом.

Вибір плитки обмежується тільки вашим смаком. Якість плитки, на жаль, перевірити можна тільки часом. Єдине що можна побачити відразу - це цілісність лицьовій поверхні. Вона не повинна мати вибоїни, раковини або відколи. Якщо плитка вже на момент продажу має пошкодження поверхні, значить зиму вона навряд чи переживе цілою. Погана якість тротуарної плитки проявляється навесні. Якщо в поверхні плитки є мікротріщини, в них потрапляє вода, яка при замерзанні руйнує поверхню.

Крім самої, для роботи знадобитися пісок і цемент. З інструментів - болгарка з алмазним диском, гумова киянка, лопата і трамбування.

Саме по собі укладання плитки це найпростіше в роботі. Набагато складніше підготовка підстави під плитку. Укладається плитка на суху суміш піску з цементом. Якщо шар цієї суміші буде маленьким - через нього почне пробиватися трава вже на наступний рік після укладання. Якщо шар піску буде достатнім, щоб затримати рослини, але не досить добре утрамбованим - це призведе до того, що плитка почне провалюватися місцями і вже наступної весни вся поверхня буде хвилястою, який би рівною вона не була при укладанні. 

Найоптимальнішим варіантом буде бетонування поверхні, з використанням арматурної сітки. При такому підході, навіть якщо грунт і просяде трішки, плитка залишиться на своєму місці і збереже рівність поверхні. Але такий підхід занадто радикальний і невиправдано витратний, як за вартістю матеріалу, так і по витраченому часу на роботи.

Вирівняти і підготувати майданчик під укладку можна і менш витратним способом, використовуючи простий пісок. Для цього розсипаємо пісок (без цементу) по звий площі майбутньої укладання і добре його утрамбовують. Товщина утрамбованого піску повинна бути не менше 10 см.

При цьому потрібно стежити за рівнем. Вирівнюємо горизонтальну площину вже на цьому етапі. У питаннях ландшафту рідко вдається витримувати точно горизонтальний рівень поверхні, і цього і не потрібно. Готова поверхня обов'язково повинна мати ухил, для стоку води. Але потрібно відразу перевіряти весь ухил майданчика. В результаті площину може бути з ухилом, але при цьому рівною. Для вирівнювання цієї площини можна використовувати правило або довгу рейку. При розрівнюванні піску немає сенсу доводити поверхню до ідеалу.

Для трамбування в професійній роботі використовують трамбувальні машини. Для великих площ це не просто розкіш, а дійсно засіб для виконання якісної роботи. Але на малих обсягах можна обійтися і без неї. Трамбування можна зробити самостійно. Для цього беремо брус, розмірами не менше 50х50 мм (квадратний або круглий), прибиваємо до торця бруса квадрат з фанери, розмірами приблизно 40х40 см.

При вирівнюванні поверхні шар піску може бути досить великим. Трамбувати слід шарами товщиною близько 5 см. Потім насипати ще шар і ще трамбувати. На даному етапі трамбування багато не буває. Для перевірки якості трамбування (кожного шару) можна використовувати власну вагу. Якщо нога людини (із середньою вагою 70-90 кг) продавлюється в пісок - цього рівня трамбування досить.

Що необхідно придбати для укладання тротуарної плитки:

Встановлення бордюру

Саме укладання плитки починається з установки бордюрів, якщо майданчик не впирається в якусь стіну або інший упор. Для бордюру викопується траншея з підсипанням піску на її дно. Таким чином, щоб шар підсипки був не менше 5 см і при цьому сам бордюр ставилося на утрамбовану підсипку і досягав необхідної висоти. Для розрахунку цієї висоти беремо до уваги висоту самої плитки + 2 см на суміш піску з цементом під плиткою + ту висоту, на яку повинен підніматися бордюр над готової плиткою.

По ширині траншея повинна бути на 10 - 20 см ширше, ніж товщина бордюру. Дно траншеї засипаємо сумішшю пісок + цемент в співвідношенні приблизно 1:12, товщина підсипки не менше 5 см. Встановлюємо бордюр на цю підсипку, вирівнюємо по шнуру. Зафіксувати бордюр в траншеї рекомендується цементно-піщаним розчином, марки М150 (зразкове співвідношення піску / цементу - 1: 4).

Подальші роботи рекомендується виконувати після затвердіння розчину, тобто на наступний день. Прискорення цього етапу може знизити якість всієї роботи. При укладанні плитки бордюр зміститься, якщо розчин не встиг затвердіти. Порушення цілісності розчину призведе до утворення тріщин, в які потрапить вода. Взимку ця вода замерзне.

Якщо дійсно потрібно скоротити час на цьому етапі, замість розчину можна засипати траншею з бордюром сухою сумішшю цементу і піску в такому ж співвідношенні, як і для розчину і добре її затрамбувати. Але якість і довговічність при такому варіанті суттєво знизиться.

Перш ніж починати саму укладку плитки, після установки бордюрів рекомендується залити весь майданчик водою (можна це зробити коли розчин на бордюрах тільки схопився, але ще не висох остаточно). Мокрий пісок ущільнюється набагато краще ніж сухий. У підсумку ці дії забезпечать дійсно щільне і міцну основу для плитки. На наступний день можна укладати плитку.

Укладання плитки

Як вже говорилося: плитка укладається на суху суміш цементу з піском в співвідношенні приблизно 1:12. Готуємо цю суміш, розсипаємо її рівномірним шаром за місцем укладання, невеликою площею, таким чином, щоб в процесі роботи по цій суміші не топтатися. Товщина цього шару повинна бути приблизно 4-5 см.

Перша плитка укладається близько бордюру і пристукується гумовою киянкою, вирівнюється по потрібній висоті. При цьому удари повинні бути не сильними - трохи більше, ніж сам вага киянки. Забивати плитку потрібно до тих пір, поки вона опускається. Цементно-піщана суміш під нею ущільнитися до товщини приблизно 2 см, якщо підстава була зроблена якісно.

Занадто сильні удари приведуть до того, що широка але тонка плитка просто лопне, а товста плитка типу «бруківка» почне заглиблюватися в раніше підготовлену основу з піску. Оскільки площа цієї плитки не велика, а пісок під нею утрамбований, її поглиблення призведе до витіснення піску навколо плитки наверх.

До того ж поверхня вже вирівняна в площині і якщо сильними ударами по плитці її порушувати, то подальше вирівнювання поверхні самою плиткою буде досить складним.

Друга і наступні плитки укладаються впритул до попередньої. Технологія укладання така ж. З періодичністю вся площину перевіряється на предмет рівності за допомогою правила, але якщо основа рівна і добре утрамбована, і при укладанні плитки воно не порушується сильними ударами, то перевірка площини стає простою формальністю.

На що слід звернути увагу при укладанні, так це на рівномірність шару цементно-піщаної суміші, на яку укладається плитка.

На завершення роботи, коли плитка вже викладена, зверху на неї висипається та ж суміш, на яку проводилася укладання. Потім вона просто змітається з плитки щіткою, віником або м'якою мітлою. Метою цієї дії є заповнення швів і порожнеч між плитками даної сумішшю. Можна всю поверхню змочити водою, стежачи щоб потік води не вимивав суміш з швів. А можна просто дочекатися дощу. Навіть якщо ваша плитка покладена під навісом, вологості повітря під час дощу буде досить, щоб суміш затверділа.

0
репостів
0
репостів