Відповісти: До Дня міста-2017. Нові документи про "кривавих" петлюрівців, УПА на Шепетівщині та не тільки

ПРИМІТКА: Ви публікуєте повідомлення як 'Гість', ви не можете редагувати повідомлення чи видаляти його
Будь ласка Увійти або Зареєструватися пропустити цей крок.

Ваша електронна адреса ніколи не відображатиметься на сайті.
X

Історія теми: До Дня міста-2017. Нові документи про "кривавих" петлюрівців, УПА на Шепетівщині та не тільки

Макс. останніх показів 10 дописи - (Останній допис перший)

Ну а це Михайло Тихонович Кондрас. В УПА користувався псевдонімом "Міша". Він також із рейдами проходив через села Шепетівщини.
Прожив чоловік усього 33 роки. Загинув у грудні 1945 року.

Однофамілець радянського Валі Котика, до пам"ятника якому деякі шепетівські вчителі досі водять екскурсії.
Цей Котик - Семен Панасович - очолював підрозділ УПА під псевдом "Вир". Неодноразово зі своїм військовим підрозділом бував на Шепетівщині. Прожив всього 30 років. Помер у грудні 1945-го.
Ну що, хіба його обличчя схоже на засалені вгодовані пики радянських НКВДистів і СМЕРШівців?

Рейд підрозділу УПА "Дніпро" на чолі з командиром "Мішею" відбувся 27 вересня - 14 жовтня 1945 р.
"Маршрут: райони Плужне, Славута, Ізяслав, Шепетівка, Полонне. В районі Плужне роздано літературу і написано кличі по селах: Півнева Гора, Білотин, Хоровиця.
В р-ні Із[я]слав роздано літературу по селах: Сільце, Голики, Барбарівка, Комини, спалено молотарку, забрано з кооперативи частину товарів, а решту роздано селянам.
В р-ні Шепетівка роздано літератури по селах: Цвітоха, Шепетівка, Климентовичі, Красний Цвіт, Городнявка, Кунто і розписано кличі.
В р-ні Славута роздано літературу по селах: Хутір, Бачин, Булька і Лисиче.
Зловлено уповноваженого при військовій частині, за національністю - єврей, забрано в нього 6000 крб., побалакано, передано літературу і пущено".

Рейд підрозділу командира УПА на псевдо "Гармаш" відбувся 16 - 31 липня 1945 р.
Маршрут: Крем’янеччина, с. Вілія на кордоні, Остріг, Плужне, Ізяслав, Славута, Судилків, Полонне.
По дорозі заходили до сіл: Радигош, Закриничне, Хотень, Сторониче, Співак, Барбурів, Климентовичі, Мальованка.
Зустрічали людей з сіл: Мазурка, Гуратина, Станиславки, Комини, Борисів, Мокринь, Сивки, Радошівка, Хуторі, Купине, Нічплани.
Відділ перевів пропагандивну роботу, не мав жодних боїв, завернув назад, тому що саме в цей час пересувались на схід війська ЧА (ІІ-га Білоруська армія). Здобуто від стребків і старост 5 крісів і автомат. Один з бійців загубився. Між населенням роздано літературу.

Рейд підрозділу командира УПА на псевдо "Вир" відбувся 4.Х. – 7.ХІІ.44 р. Маршрут: через райони Анопіль, Берездів, Шепетівка, Полонне, Баранівка, Мархлевськ, Янушполь, Уланів, Хмельник, Літин, Литичів, [Меджибіж], Староконстантинів, Гриців, Славута.
В час маршу відділ мав один бій з НКВД в с. Лозна, р-н Уланів.
В повороті був другий бій коло с. Великі Мацевичі, р-н Гриців.
Рейд мав характер пропагандивний, нищено колгоспи і роздавано їхнє майно селянам. Під час рейду втрачено одного повстанця вбитого і два ранених.
В час рейду відділ відчував брак хліба, тому що з населення стягнено на державну поставку.

Спішу повідомити, що вийшла нова цікава книга "ОУН на СУЗ. 1943-1945 рр.". Її основа - великий повстанський документ, знайдений у Держархіві Тернопільської області, в якому багато нової, невідомої інформації про рейди відділів УПА Шепетівщиною у 1944 році.
Ось посилання на цю цінну книгу в інтернеті:
diasporiana.org.ua/wp-content/uploads/books/16557/file.pdf
Палітурка книги:

[/url]
Може, хтось не знає, що члени ОУН називали абревіатурою "СУЗ" (тобто - східноукраїнські землі)? Це в них такий був "збірний термін" для позначення всіх земель України за межами старого "австрійського" кордону, тобто на схід від річки Збруч. Це означає, що Шепетівщина для них теж була "східноукраїнськими землями".

Документ № 76
Донесення № 60 секретаря Берездівського райкому КП(б)У про напад бандерівців на Киликиївську сільраду
30 квітня 1944 року

Секретно. Секретарю Каменец-Подольского обкома КП(б)У тов. Устенко

...Дней пять тому назад на территории нашего района между селами Риловки и Сенигов (ЗАРАЗ ЦЕ СЕЛА ШЕПЕТІВСЬКОГО РАЙОНУ) был разбит Бендеровский отряд в 100 человек (сотня "Витря").
Остатки этого отряда в 33 человек группами рассыпались по селам нашего района с задачей терреризировать села. По состоянию на 30.04.44 г. нам удалось в разных селах задержать и обезоружить 9 человек...

Секретарь РК КП(б)У Корж

Опубліковано в: Націоналістичний рух Опору на півночі Хмельниччини (1943-1948). Збірник документів / упорядкування, передмова та коментарі В.Г. Берковського та В.М. Ковальчука. - Київ-Хмельницький: ПП Цюпак А. А., 2016. - С. 110.

Документ № 105
Витяг з доповідної записки начальника політуправління 1-го Українського (радянського фронту) Шатілова про дії українських націоналістів і заходи з ліквідації їхніх підрозділів
(Не пізніше 26 червня 1944 року)

Военному совету фронта

15 мая 1944 г. в лесу западнее Васильева Гребля (район Шепетовки) бойцами 25 гвардейской Отдельной Краснознаменной Артиллерийской бригады былв обнаружена банда численностью до 150 человек. В результате боя с ними 21 бандит убит и 3 взято в плен..

Начальник политупра 1 Украинского фронта генерал-лейтенант С. Шатилов.

Опубліковано в: Націоналістичний рух Опору на півночі Хмельниччини (1943-1948). Збірник документів / упорядкування, передмова та коментарі В.Г. Берковського та В.М. Ковальчука. - Київ-Хмельницький: ПП Цюпак А. А., 2016. - С. 132-133.

Цитується за: ЦА МО РФ. - Ф. 236. - Оп. 2625. - Спр. 79.

Документ № 89
Лист Кам"янець-Подільського облуправління НКВС з клопотанням щодо необхідності припинення розформування партизанського загону через активність бандерівців на Шепетівщині, Славутчині та Полонщині
15 травня 1944 року

Начальнику партизанского соединения полковнику тов. Одуха

В связи с большой засореннностью бандитскими группировками - бендеровцами на территории Славутского, Берездовского, Шепетовского и Полонского районов прошу поставить вопрос перед вышестоящим органом временно не расформировывать партизанский отряд, находящийся на территории Славутского района и сохранить его боевую единицу.
Зам. нач. УНКВД по Каменец-Подольской области, подполковник Титов

Опубліковано в: Націоналістичний рух Опору на півночі Хмельниччини (1943-1948). Збірник документів / упорядкування, передмова та коментарі В.Г. Берковського та В.М. Ковальчука. - Київ-Хмельницький: ПП Цюпак А. А., 2016. - С. 120.

Цитується за: ЦДАГО. - Ф. 96. - Оп. 1. - Спр. 20. - Арк. 38.

Документ № 85.
Довідка про бої радянських партизанів Кам"янець-Подільського з"єднання партизанських загонів ім. Михайлова із українськими націоналістами
Травень 1944 року

15/5.44 между Шепетовка-Славута в районе Цветохи уничтожено более 100, взято в плен 21... Остальные группами прорвались на восток.
По показаниям пленных хотят пройти в Киевскую область с задачей уничтожить руководящие органы советской власти, готовить население к восстанию и захватить Киев.

Ст. помощник нач. 2 отделения УШПД майор госбезопасности Я. Коротков.

Опубліковано в: Націоналістичний рух Опору на півночі Хмельниччини (1943-1948). Збірник документів / упорядкування, передмова та коментарі В.Г. Берковського та В.М. Ковальчука. - Київ-Хмельницький: ПП Цюпак А. А., 2016. - С. 118.

Цитується за: ЦДАГО. - Ф. 62. - Оп. 1. - Спр. 1641. - Арк. 35-35 зв.

Час відкриття сторінки: 0.107 секунд

Авторизація