Краватка. Історія головного чоловічого аксесуару

Краватка, або шийна хустка з'явилася в Стародавньому Римі. Римські легіонери надягали її для утеплення. Забуту шийну хустку знову стали носити в середині XVII століття. Це - час бароко. У моді - пишні костюми, громіздкі перуки. Шийну хустку замінють великі відкладні мереживні коміри. Їх обмотують навколо шиї і зав'язують попереду бантом. Так носили краватку французькі солдати, які, в свою чергу, запозичили цю манеру у хорват, що входили в особисті полки Людовика XIV. Звідси і назва шийної хустки cravate (спотворене хорват).

Зараз важко собі уявити чоловіка, який хоча б раз не надівав краватку. Інтернет-магазин TheMan https://theman.com.ua/uk/ пропонує не лише краватки, але і аксесуари дня них. До речі, працює доставка по всій Україні: Київ, Харків, Дніпро, Одеса та ін.  Також там ви знайдете інший одяг для чоловіків високої якості. Але повернемось до історії.

Воїни - рушії нових модних течій

Французький король Луї XIV в краватці. 1667 рік.У сімдесятих роках XVII століття шийну хустку зав'язували декількома вузькими бантами, а мереживні кінці випускали на жюстокор (каптан). У дев'яностих роках з'являється краватка а lа Steinquerk. ЇЇ обмотували навколо шиї і просмикували скорочення разом кінці в третю петлю жюстокора. Назва краватки пов'язано з битвою при Стейнкерке (Штейнкірхе) в 1692 році, коли французькі солдати, незважаючи на раптовість нападу, здобули перемогу над англійцями. «Перемога при дворі в Парижі і в усьому королівстві справила таку дію, яку ніяка битва ще не виробляла ... Чоловіки тоді носили мереживні краватки, які пов'язати було важко. Воїни перед боєм одяглися нашвидку і пов'язали краватки недбало. Жінки зняли з них зразки для своїх уборів », - писав Вольтер в« Історії царювання Людовика XIV і Людовика XV, королів французьких ». Стейнкерк носили чоловіки і жінки.

У XVIII столітті стиль рококо в одязі як би завершує стиль бароко. Бароко відбивав смаки аристократії періоду розквіту абсолютизму, рококо - його заходу. Новий стиль відрізнявся манірністю, вишуканістю. Ідеал краси - легкість, крихкість, витонченість. Зникають великі перуки, пишні одягу. Шийну хустку замінюють чорною стрічкою - cолітером, яку прикріплюють ззаду перуки, обмотують шию і спереду зав'язують бант. Іноді до стрічки пришивають оборочку тонкого мережива.

У Франції за часів революції 1789 року і за часів Директорії костюм був часто екстравагантним. Чепуруни-аристократи носили широкі шийні хустки з білої матерії або з серпанку і зав'язували їх так, що вони закривали не тільки шию, але і рот.

Чоловіки в XIX столітті змагалися у винахідливості носити шийні хустки. Вважалося елегантним зав'язувати їх кожен раз по-новому. Світський чоловік зобов'язаний був міняти краватку три рази в день.

Після війни 1812 року і закордонних походів російської армії в Європі надзвичайно зросла популярність російського воїна. Це відразу позначилося на моді. З'явився галстук col russe.

Скромно, але з краваткою

Капіталізм вніс свої корективи в моду. Ідеалом став діловий чоловік. Чоловічий костюм міг відрізнятися тільки якістю. Вважалося поганим тоном виділятися яскравістю одягу, великою кількістю прикрас. Чим простіше і скромніше чоловічий костюм, тим більше уваги приділялося краватці, одному з небагатьох прикрас чоловічого туалету. З'являються навіть навчальні посібники з мистецтва вив'язування краваток. Курс навчання складався з п'ятнадцяти уроків і пропонував тридцять два способи вив'язувати краватку. Одним з авторів такого підручника був Бальзак. У виборі і зав'язуванні краватки, радили підручники, має проявитися своєрідність чоловіка. Краватка генія, наприклад, повинна мати геніальний розмах. Обивателя можна дізнатися по відсутності фантазії.

Період романтизму не пройшов безслідно в історії краватки.

«Жакет з широкими оксамитовими вилогами і широка краватка з пишним бантом доповнювали цей костюм, глибоко продуманий, який не дозволяв бачити ніякого білої плями, білизни, - вища елегантність романтизму». (Теофіль Готьє «Історія романтизму».)

Білі коміри, сорочки висміювалися романтиками як символ бакалійної торгівлі. Краватка представляла косу смужку тканини або складену по діагоналі хустку. Широка частина оточувала шию. Кінці краватки зав'язувалися спереду по-різному: в східному стилі, а lа Байрон або як підказувала фантазія.

У п'ятдесятих роках м'який шарф замінили краваткою на крохмальної підкладці, вона застібалася ззаду, а спереду пришивався великий плоский бант.

У другій половині п'ятдесятих років носили пластрон - широкий м'який гастук, що закриває верх манішки. Робили його з гладкої або візерункової тканини. Заколювали перловою шпилькою або дорогоцінним каменем, камеєю. Пластрон носили з сюртуком або з піджаком. До літніх костюмів надягали світлі, кольорові краватки з фуляра, батисту, зав'язували їх зазвичай вільним вузлом або бантом. До вечірнього костюма-фраку пов'язували білу батистову або серпанковий краватку. До смокінга покладався чорний галстук.

У сімдесятих роках з'являється «дешева розкіш» - пристібаються крохмальний комір і манжети. В цей же час з'являються готові краватки. Довгу краватку-самовяз (зав'язувався, як і тепер, вузлом) і закладений складками пластрон. Так само носили довгі шарфи. Їх зав'язували бантом або морським вузлом.Сучасна краватка

До початку двадцятого століття з'являється краватки затиск. Її прикрашали емаллю або напівдорогоцінним камінням. Часто зустрічалися затискачі з підковою, жіночої головкою або стилізованою квіткою. У тридцятих роках XX століття модні плетені краватки з вовняного гарусу або сутажу.

І зараз, незважаючи на різноманітність і свободу чоловічої моди, краватка - основна прикраса костюма. З повсякденними костюмами зазвичай носять краватки класичних кольорів: в смужку, горошок, клітку. Блузони, спортивні сорочки носять без краватки.

,