А тепер про погоду...

Щоденно кожен з нас користається багатьма сервісами прогнозу погоди. Для прикладу дивимося прогноз погоди у Києві https://www.44.ua/weather і задаєм собі питання -  звідки там беруться ці данні? Давайте спробуємо розібратись.

Як взагалі роблять ці прогнози?

Синоптики аналізують карту погоди і роблять прогнози про те, коли, наприклад, на територію України переміститься циклон, якими будуть швидкість вітру, тиск, вологість. Ці карти складають на основі даних з метеостанцій.

Такі станції працюють по всьому світу. На них встановлені спеціальні вимірювальні прилади - анеморумбометри (швидкість вітру), осадкометри (опади), гіографи (вологість), психрометри (температура) і т. д. Інформація зі станції надходить в центр, там комп'ютери обробляють її і наносять на карту.

Прогноз може незначно змінюватися щогодини. Завдання синоптика проаналізувати інформацію і скласти прогноз. Іноді синоптики складають «карти майбутнього», з їх допомогою можна побачити, якою буде температура повітря в конкретний день.

І наскільки точні ці прогнози?

Точний прогноз можна скласти тільки на три дні, розповідає начальник відділу метеорологічних прогнозів Укргідрометцентру Людмила Савченко. Точність такого прогнозу досягає 90%. Але «офіційний» прогноз складають на п'ять днів. Його точність теж висока - 75-80%. Правда, потрібно розуміти, що точно визначити, наприклад, що по всій території Києва буде дощ, а на лівому березі - без опадів, практично неможливо. Швидше за все, в такій ситуації синоптики спрогнозують «незначні опади» на всій території столиці.

Звичайно, зізнається Людмила Савченко, нові локатори і сучасне обладнання дозволило б краще прогнозувати, але і з тією технікою, яка є в розпорядженні Укргідрометцентру, можна працювати.

А якщо прогноз більше, ніж на п'ять днів, йому взагалі не можна вірити?

Можна, можливо. Але до нього, як пояснюють синоптики, варто ставитися як до консультативного. На спеціалізованих сайтах можна знайти погоду на сім і навіть десять днів. Але точність їх може бути нижче 50%. Експерти розробляють орієнтовні прогнози і на місяць, але при цьому в такому прогнозі вкажуть загальну кількість опадів, холодних днів і середньомісячну температуру. І, звичайно, ніхто не гарантує точність такого прогнозу.

Є спеціальний метод визначення погоди на тривалий період - гідродинамічний. Використовуючи спеціальні формули, комп'ютер розраховує, яку погоду можна очікувати, наприклад, через два тижні. Але моделі в таких прогнозах дуже приблизні.

А як працюють народні синоптики? Їм можна вірити?

Вчені народних синоптиків не визнають, однак іноді і вони «вгадують» погоду. В Україні є кілька відомих народних синоптиків, які розробляють календар погоди на цілий рік, при цьому вказують опади і температуру повітря на кожен день.

Ніяких особливих методик у народних синоптиків немає. Вони просто спостерігають за навколишнім світом і все записують. Наприклад, згідно з народними прикметами, якщо 25 вересня жовтіють листя берези, то весна буде ранньою. А якщо 28 вересня полетять гуси, то 10 жовтня вдень буде мінусова температура, а якщо гуси не полетять, то варто чекати пізню зиму. Такий прогноз може скласти будь-який українець, однак для цього доведеться щодня витрачати час на вивчення природи, тварин, птахів і уважно стежити за погодою.