Еволюція систем грошових переказів: від «літаючих» грошей до передачі коду

Необхідність відправляти гроші з одного місця в інше з'явилася відразу ж після того, як вони зайняли міцне місце в системі торговельних відносин. У сучасному світі поєднання слів «грошовий переказ» сприймається як що не вимагає подальшої розшифровки поняття і звичайне явище у стосунках людей, цьому сприяють сервіси типу https://mypay.ua/

Трохи фактів з історії грошових переказів

Родоначальниками грошових переказів вважають китайців, які ще на початку 9 століття, відразу після введення у себе паперових грошей, придумали систему «літаючих» грошей. Для того щоб убезпечити себе в дорозі і уникнути розбійного нападу, китайські купці не возили гроші з собою. Замість цього вони брали у представника потрібного їм торговця в своєму місті спеціальне підтвердження про оплату за товар: аркуш паперу, порваний на дві частини, одна з яких зберігалася у представника, а інша вручалася його партнеру в якості оплати.

Перший грошовий переказ в Росії був здійснений поштою в 1781 році, але тільки в другій половині 19 столітті переклади стали носити регулярний характер. Принцип в чимось нагадував Китай - поштою пересилалася квитанція про грошовий переказ, при пред'явленні якої на пошті одержувачу видавалися гроші.

І все-таки прабатьком сучасних грошових переказів вважають не поштові перекази, а телеграфні. Саме з винаходом і впровадженням в США телеграфу понад 150 років тому з'явилася можливість здійснити перший електронний переказ грошей. Ця подія відбулася в жовтні 1871 року й ознаменувало початок періоду електронної комерції. Слід зауважити, що до середини 20 століття телеграфні переклади здійснювалися тільки всередині країни, і в Росію таке нововведення дійшло тільки в 90-х роках 20 століття.

Суть процесу грошових переказів в усі часи зводилася до одного: пересилання не самих грошових знаків, а будь-яких їх «замінників», що містять інформацію про видачу грошей. Тому не дивно, що з початком цифрової ери таку функцію стала виконувати закодована інформація - найшвидший і безпечний носій даних. У сучасному світі співвідношення готівкових та безготівкових грошей, зафіксованих в комп'ютерних файлах, наближається до показника 1: 9.

Сучасні системи грошових переказів

Кількість систем, що пропонують моментальний переклад грошей, в сучасному світі неможливо порахувати. З одного боку, ця послуга досить затребувана людьми, особливо з огляду на масштаби трудової міграції і переїздів на постійне місце проживання. З іншого боку, надання послуги в сучасному світі технічно відпрацьовано і не представляє особливої ​​складності, тому поява нових гравців на ринку більше пов'язане з успіхом їх маркетингових стратегій.

Робота сучасних систем грошових переказів побудована на різних принципах і підходах, найпоширеніші з яких можна розглянути на прикладі трьох великих гравців ринку, які володіють левовою часткою - Western Union, Mastercard MoneySend, Bitcoin. Ці системи засновані на різних принципах взаємодії, але всі вони оперують цифровою інформацією.

Система грошових переказів Western Union стала першою системою грошових переказів, які не потребують відкриття банківського рахунку. Для здійснення транзакції достатньо документа, що підтверджує особу відправника і одержувача. Подібні системи створені для зручних і швидких переказів готівкових коштів. Інформація про переведення передається в зашифрованому вигляді з точки відправлення переказу на центральний сервер, де зберігається до моменту отримання переказу в будь-який клієнтської точці Western Union.

Mastercard MoneySend і подібні їй системи дозволяють переводити кошти з одного карткового рахунку на інший за допомогою банкомату, веб-інтерфейсу, мобільного телефону або терміналів самообслуговування. Для здійснення переказу достатньо знати номер і термін дії картки одержувача. При цьому в разі використання смартфона або інтернету, платнику і одержувачу навіть не потрібно ходити до відділення банку і витрачати час на заповнення паперів. Також передбачена можливість здійснити переклад за принципом card2cash - зняття грошей з карти і виплата готівкою.

Незважаючи на те, що про офіційне визнання першої в світі цифрової валюти Bitcoin все ще ведуться суперечки, а в деяких країнах і судові розгляди, система функціонує і постійно зростає. Зв'язок і передача закодованої інформації про надходження цифровий валюти здійснюється за технологією peer-to-peer - від користувача до користувача, а базовим елементом є програма-клієнт з відкритим вихідним кодом.

Принципова різниця системи від багатьох інших полягає в тому, що в ній відсутній центральний сервер, той самий посередник, який контролює перекази грошей і отримує за це комісію. Платежі та перекази кріптоденег (а біткоіни - це саме гроші, а не їх замінник) можна здійснювати по всьому світу, при цьому величина комісії близька до нуля. Обмін біткоіни на звичайні гроші проходить через спеціалізовані майданчики для торгів або обмінні сервіси.

0
репостів
0
репостів