Як шепетівські газетярі народи майя «племенем» обізвали

Автор Іван Паяльник 26 грудня 2012, 23:18

17 – 23 грудня увагу шепетівської преси знову привернула тематика «кінця світу».

«Шепетівський вісник» вирішив поцікавився думкою городян стосовно апокаліпсису, що так і не стався. Видання стурбувалося проблемою неспроста, адже, кінець світу на цей раз напророкував сам «тибетський оракул», а також «календар племені майя». Не знаю про оракула, але от що майя – не «плем′я», а «народи», які, крім календаря, залишили після себе велику культурну спадщину (піраміди, фрески і малюнки на кераміці), навіть у Вікіпедії в Інтернеті написано. Це все одно, що сучасні слов′янські народи (українців, поляків, болгарів та інших) обізвати «племенем». До речі, жоден з п′яти респондентів газети не поставився до пророцтв серйозно, що змушує задуматися: а навіщо тоді потрібне таке опитування?

Втішає, що настоятель Римо-католицької громади м. Шепетівки о. Казимир Жарковський в інтерв’ю журналістці газети «День за днем» Аревік Петросян одразу «перевів стрілки» з «кінця світу» на Різдво Хрестове, яке щороку відзначають за григоріанським календарем два мільярди землян. Духівник також розтлумачив природу поширення безпідставних чуток в сучасному світі: «... основним джерелом інформації для людей стали мас-медіа та Інтернет. На жаль, інформація, яку ми звідти беремо, абсолютно нефільтрована – і нам самим доводиться визначати, що є добре, а що – погане. Сучасний соціум – як мала дитина, якій дали свободу творити все, що заманеться, без обмежень і правил». Подумалося: а живемо таки в унікальний час. Люди настільки довіряють всесвітній павутині, що навіть книжки з хат повикидали. Інформацію з Інтернету вже й учителі не перевіряють, що вже казати про дітей чи «темних» бабусь. Гляди, напишуть в мережі про політ нашого любого товариша мера на Марс, услід за столичним – і вибіжить народ з усіх усюд в центр міста його в політ проводжати. Та що там, дехто і так уже в таку перспективу вірить...

«Топ-темою» свіжих шепетівських газет стала і міліція. Нагода, як на мене, банальна – наступило звичайне професійне свято «стражів порядку». Чому так ретельно газетярі відстежують «червоні дні календаря» − запитайте у них. Може – новин немає, а щоб їх знайти – з крісла вставати не хочеться. Радянська практика – писати з нагоди свят і ювілеїв – поки що непереборна. Якби співці комунізму зі сталінських колгоспних багатотиражкок дізналися, що мають таких ревних послідовників аж у ХХІ ст. – порозпирало б від гордості... Тим часом, начальник міськвідділу міліції С.М. Бакун, чиїм фото «Шепетівка» і «Шепетівський вісник» прикрасили свої перші сторінки, навів статистику вчинення та розкриття злочинів земляками. Цьогоріч на Шепетівщині вже скоєно 615 правопорушень (за аналогічний період 2011-го – 621), з яких тяжких і особливо тяжких – 261 (у 2011-му – 300). Більшість краян (60%) порушують закон в п’яному вигляді. Рівень розкриття доходить до 45%. Розкрито і чотири вбивства, зокрема поштарки в селі Вишневому. Статистика втішає. Чому ж тоді міліція Шепетівського району має проблеми? Деякі з них пан Бакун перелічив: «неналежне транспортне забезпечення, майже цілодобовий графік роботи при низькій оплаті праці в оперативних працівників, брак кадрів» (Є. Літвінчук. Першочергове завдання – піднести імідж міліцейської служби / Шепетівський вісник. – 2012. – 20 грудня. – № 148-149. − С. 2). До речі, влада нормальної країни не лише б заохочувала стражів порядку за гарні показники, але б не вважала статистику за критерій ефективності роботи правоохоронців. Рядові міліціонери давно хочуть не безліч непотрібних паперів заповнювати циферками, а над розкриттям злочинів ретельніше працювати.

Газети «Шепетівка» і «Шепетівський вісник», теж з нагоди професійного свята, порозмовляли з місцевими енергетиками. Перша епічно нарекла їх «прометеями», а друга – «світлодарами». Боюся, представники цієї професії вже давно нехтують цими славослів’ями, бо розуміють: чим вищий «градус» вихваляння їх роботи в газетах, тим більші скорочення кадрів відбуваються. Ось і цього разу журналіст Володимир Нитка в статті «Час світлодарів» у ПАТ «Хмельницькобленерго» ніякої «оптимізації» працівників не помітив. Зате з’ясував причину хронічної нестачі напруги в електромережі району: «збільшилася кількість побутових приладів». Як зазначається у статті, 2013-го шепетівські енергетики (мабуть з цієї причини) будуватимуть «розвантажувальні станції» (одну – в Шепетівці на вул. Чехова, інші дві – в Судилкові та Великій Медведівці). Дивно… Брак напруги і в радянські часи відчувався – але тоді інтенсивно працювали заводи. А чому зараз – на 21-му році незалежності України, коли виробництво в Шепетівському районі «стоїть», − електроенергії навіть для селян не вистачає? Тим часом, як уже повідомлялося, експорт струму з України в січні – липні 2012 року зріс більш ніж на 70 % в порівнянні з аналогічним періодом 2011-го («День за днем», № 33 від 15 серпня 2012 р.). А що ви хочете? Живемо ж у країні «для людей»…

«Шепетівщина має одні з найкращих показників охоплення дітей дошкільною освітою – понад 98 відсотків» – оптимістично пояснив Дмитру Пісарцову з «Шепетівського вісника» (№ 148-149 від 20 грудня) очільник Шепетівської райдержадміністрації Іван Адамець на урочистій церемонії з «запуску» дитсадка в селі Серединці . Подія справді відрадна, але якби вона сталася не в селі, а в районному центрі, було б ще веселіше. Так, у січні 2012-го в Шепетівці на 100 місць у дитсадках припадало 136 малюків (Костянтин Зварич. Освіта на ложі реформ / Подільські вісті. – 2012. – 17 січня. – № 5–6. – С. 3). Це минулої зими (не знаю, як зараз) був один з найгірших показників у області.

Газети міста все частіше замислюються над перспективою нового, 2013 року. Дописувач «Шепетівського вісника» Алла Бунечко помітила цікаву деталь: більшість сучасних поштових листівок – з уже надрукованими святковими привітаннями з нагоди нового року. Тобто, модерні люди тепер не задумуються, якими словами вітати близьких та друзів. Стало важливіше – не «як», а «чим» вітати. Не «зміст» тепер у моді, а «форма». До речі, аналогічною ознакою отупіння люду є повсюдне поширення калькуляторів. Нещодавно ми спостерігали таку картину: покупець дає кіоскерові 10 грн за стаканчик чаю, що коштує 1.50, а та підраховує йому здачу на «машинці». Тож, любий Читачу, ти зрозумів чому «кінець світу» так і не настав?

Останнє редагування 26 грудня 2012, 23:28
0
репостів
0
репостів